ZIMMERMANNOVÁ, V. Mapovanie nehomogénnych vzoriek kombináciou LIBS a komplementárnych metód [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Buday, Jakub

Bakalárska práca je zameraná na využitie doplnkovej metódy priameho zobrazovania plazmy v kombinácii s LIBS. Cieľom práce bolo previesť literárnu rešerš na danú tematiku a následne previesť experiment zameraný na kombináciu týchto dvoch metód. Študentka sa v prvej časti venuje literárnej rešerši, kde jasne a prehľadne za pomoci rozsiahlej práce s literatúrou popisuje metódu LIBS a priame zobrazovanie plazmy. Cieľom práce bolo previesť aj základný experiment a dokázať, či je alebo nie je možné kombinovať tieto metódy vo forme plošného mapovania vzorky. Študentka v tejto časti preukázala schopnosť pracovať s rôznymi dátami, ich analýzu a následne vyvodenie záverov z prevedených meraní. Celkovo je bakalárska práca relatívne rozsiahla, jasne a prehľadne spracovaná s minimálnym množstvom preklepov, nezrovnalostí alebo  formálnych chýb, pričom získané výsledky majú potenciál na využitie v komplexnejších experimentoch. Študentka preukázala samostatnosť či už pri práci s literatúrou, štruktúrou samotnej práce alebo pri analýze dát. Prácu tým pádom doporučujem k obhajobe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Faruzelová, Anna

Studentka Valérie Zimmermannová zpracovala velmi zajímavou bakalářskou práci se zaměřením na kombinaci laserové spektroskopie s komplementárními metodami pro mapování heterogenních vzorků. Práce je členěna přehledně a logicky. O pečlivosti při vypracování práce svědčí i minimum gramatických chyb, až na několikrát se opakující chybu špatného skloňování slova plazma – neplést si pojmy to plazma (kvazineutrální plyn) a ta plazma (krevní plazma). Dále bych doporučovala nepoužívat budoucí čas ve spojení s provedenými experimenty, např. hned v úvodu „Pro účel ověření fluktuací samotné metody LIBS bude experiment…“, práce by měla být v minulém čase či trpném rodě. Autorka využila celkem 60 vhodně zvolených referencí, avšak používání citací v textu je mírně chaotické. Citace by vždy měly být před tečkou, v práci se ale vyskytují i za ní nebo tečka chybí úplně. Poslední část práce shrnuje výsledky a jejich diskuzi, která mohla být v případě vzorků betonu a myší kosti o něco detailnější. Pro oba zmíněné vzorky autorka ukazuje vybraná spektra (Obrázky 4.11 a 4.19), v grafech ale chybí legenda a v textu popis, o jaká spektra se jedná a proč byla pro každý vzorek vybrána dvě různá spektra. Na Obrázku 4.19 je navíc špatně označena spektrální čára vápníku Ca II 393 nm, vyznačen je molekulový pás CN přechodu. V neposlední řadě, obrázky map v kapitole 4.3.3. nemají zachovaný poměr stran, což zkresluje prezentované výsledky. Celkově však výsledky předložené práce mají velký aplikační potenciál především v oblasti analýzy biologických tkání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149921