ŠPORIK, V. Využití metamateriálů pro zlepšení parametrů antén [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Student měl za úkol podrobně prozkoumat vlastnosti elektricky malých antén vyrobených kombinací levo- a pravotočivého materiálu. Antény měly být zkoumány jednak prostřednictvím počítačových modelů, jednak experimentálně. Student se práci věnoval velmi intenzivně. Vytvořil celou řadu numerických modelů antén v programu CST Microwave Studio, vyrobil celou řadu funkčních vzorků antén. Výsledky analýzy a měření vzájemně porovnal a formuloval obecnější závěry. Student pracoval na projektu samostatně a soustavně během celého semestru. Aktivně vyhledával odbornou literaturu a účelně s ní pracoval. K práci nemám formální připomínky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Hertl, Ivo

Předložená práce obsahuje nejprve obecné informace k teorii metamateriálů, následované popisem vlastností jejich realizace prostřednictvím kombinovaného pravo-levotočivého (CRLH) vedení. Jádrem práce je návrh a srovnání vlastností různých uspořádání antény využívající CRLH vedení. Vlastnosti dříve publikovaného konceptu antény jsou nejprve ověřeny v prostředí CST Microwave Studio. Zde je následně provedena analýza různých uspořádání antény. Vybrané struktury byly vyrobeny a výsledky provedených měření jsou v práci závěrem srovnány s výsledky numerických simulací. Pro umožnění dvouřadé struktury je práce doplněna o návrh Wilkinsonova děliče. Prezentovaná anténa vykazuje dobré vlastnosti z hlediska impedančního přizpůsoben, ale pro praktické použití, nevhodné vyzařovací vlastnosti. V této souvislosti se mi prozatím jeví jako sporné tvrzení v samém závěru práce, protože anténa by měla zejména dobře vyzařovat. Impedanční přizpůsobení lze dodatečně zajistit přizpůsobovacími obvody.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 21963