HAVELKA, M. Správa digitálních knihoven [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Spolupráce s panem Bc. Havelkou nebyla zcela dle mých představ. Průběh práce se mnou konzultoval velmi málo. Od práce jsem očekával mnohem více, z časových důvodů a vytíženosti pana Bc. Havelky však nebylo možné realizovat téměř nic. Zadání je s mými velkými výhradami splněno. Z uvedených důvodů hodnotím práci známkou E/55 bodů.
Diplomová práce Bc. Michala Havelky se věnuje problematice indexace multimédií pomocí standardu MPEG-7. V práci student popisuje hlavně MPEG-7 část 3, která se věnuje popisu vizuálního obsahu multimédií a důkladněji se zaměřuje na barevné deskriptory. V praktické části pak byla vytvořena aplikace, která pro zvolený soubor dokáže vypočítat histogram v barevném prostoru HSV a vyhledat dominantní barvy v obraze. K vytvořené aplikaci mám však zásadní výhrady: 1) Postrádám návod, ke správnému spuštění aplikace a pro práci s ní. Přiložený jar soubor se mi nepodařilo korektně spustit, aplikaci jsem po instalaci chybějících balíčků spouštěl z vývojového prostředí. To může být příčinou některých mnou zjištěných nedostatků ve výsledcích. 2) Aplikace vytvoří XML soubor ze všech vypočtených dat – nejen z aktuálně spočítaných, ale i starých např. pro předchozí soubor. 3) Výsledky pro vyhledávání dominantních barev alternativní metodou dávají, alespoň pro mnou testované obrázky, nesmyslná čísla (počítám, že výstup měl být v modelu HSV). 4) Při zvolení výpočtu více dominantních barev alternativní metodou jsou výsledky pro všechny barvy stejné (pro mnou testované obrázky), výsledky dosažené standardní MPEG-7 metodou jsou v pořádku. 5) Aplikace nezobrazí načtený obrázek, což může být způsobeno použitím obrázků s nevhodným rozlišením. Mezi výsledky autor uvádí srovnání výpočtu dominantní složky barvy alternativní metodou při různém nastavení šířky okna a minimálního odstupu. K tabulce srovnávající tyto výsledky by bylo vhodné zobrazit testovaný obrázek, tak aby čtenář mohl srovnat dosažené výsledky se subjektivními představami. Autor měl dle zadání vytvořit nejen aplikaci schopnou média indexovat, ale také v knihovně těchto médií vyhledávat. Toto vytvořená aplikace nepodporuje a ani v diplomové práci nejsou žádné informace k této části. Dále je v práci chybně uveden vzorec (1.9) a citace k němu vztažená odkazuje na jiný zdroj. Výpočet hodnot matice M mi nekoresponduje s použitým vzorcem (1.10). Z formálního hlediska je práce na nižší úrovni, vytknout musím především velké množství překlepů a některé typografické chyby.
eVSKP id 73880