VORÁLEK, J. Telemetrický archiv družic [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbanec, Tomáš

Student si vybral práci na zpracování telemetrických dat družic s transpondéry realizovanými na Ústavu radielektroniky. Nejprve popsal strukturu dat jednotlivých telemetrických majáků družic a následně v prostředí GNU radio vytvořil prostředky pro odstranění Dopplerova jevu, demodulaci a dekódování zpráv. Jednotlivé funkce GNU radia jsou volány z Pythonu, kde vytváří kostru archivu dat a jeho vyhodnocení. Pro Python tak vytvořil funkce určení intervalů eklipsy družic a dekódování jednotlivých řetězců zpráv majáků. Dále se musel vypořádat s kmitočtovou nestabilitou družicových vysílačů a odchylka od nominálního kmitočtu je jedním ze sledovaných parametrů v archivu. Po zpracování části dostupných dat družic a jejich uložení do archivu vytvořil skripty pro vyhodnocení některých vlastností družic, jako vliv teploty na frekvenci vysílače, vliv výšky družice nad horizontem na SNR přijaté zprávy apod. Práce je napsána přehledně a dostatečně dokumentuje odvedenou práci. Student pracoval průběžně a veškeré výsledky prezentoval k diskuzi. Práci hodnotím jako velmi zdařilou a je velkým přínosem pro její okamžitou možnost použití v praxi.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Povalač, Aleš

Posuzovaná diplomová práce je zaměřena na velmi aktuální oblast, věnující se zpracování množství telemetrických dat z experimentálních družic, na jejichž vývoji spolupracoval UREL. V úvodní části shrnuje strukturu PSK telemetrie jednotlivých transpondérů a zmiňuje Dopplerův jev, který komplikuje automatizované zpracování. Hlavní část podrobně popisuje zpracování záznamů získaných z SDR, příp. ze sítě SatNOGS, a to pomocí frameworku GNU Radio a vlastních funkcí v Pythonu. Signálové zpracování je provedeno velmi kvalitně, jednotlivé bloky jsou dobře promyšleny, podrobně popsány a realizovány vč. vhodných optimalizací (např. využití vektorů pro rychlé zpracování knihovnou numpy). Analýza získaných dat je provedena pečlivě a přináší nové poznatky o reálném chování družic PSAT a PSAT2. Vyhodnocení údajů vzhledem k budoucím misím požadované zadáním je v závěru uvedeno poměrně stručně a omezuje se na doporučení k dosažení lepší teplotní stability frekvence oscilátoru. Práce je psána bez pravopisných chyb, s minimem překlepů.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 126118