KALENSKÝ, O. Design přenosného veterinárního rentgenového přístroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Škaroupka, David

Výsledkem diplomové práce je návrh produktové rodiny veterinárního rentgenového přístroje pomocí generativního skriptu. Plošný NURBS model je parametrizován v rozsahu hodnot, které popisují rozměrové a tvarové změny pohledových ploch napříč členy produktové rodiny. Tímto postupem je zaručena morfologická konzistence mezi jednotlivými členy a zároveň je definován vztah mezi dílčími komponentami. Diplomová práce detailně popisuje rozhodovací proces v průběhu navrhování, přičemž vychází z metodických postupů prezentovaných s téměř didaktickou důkladností. Rozsáhlý iterační proces, zahrnující řadu variant, dospívá ke kvalitnímu organickému designu, humanizujícímu formálnímu řešení a dalším přínosům, zejména v oblasti ergonomie při ruční manipulaci s přístrojem. Práce dosahuje vynikajících kvalit ve smyslu dobrého designu a vědeckovýzkumného potenciálu v oblasti generativního navrhování. Drobné výtky směřuji ke grafickému řešení a kvalitě zpracování fyzického modelu (makety).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Surman, Martin

Bc. Ondřej Kalenský se ve své diplomové práci zabývá designem produktové řady přenosného veterinárního rentgenového přístroje. Na jeho práci zaujme téměř vědecky formulovaný přístup k jednotlivým projektovým etapám v kontextu metodiky designérské práce. Tento systémový přístup dokumentuje například využití parametrického modelu, resp. parametrizačního skriptu v pluginu Grasshopper, jehož prostřednictvím autor zefektivnil proces generování tři velikostních variant přístroje na základě rozměrů a polohy jeho vnitřních komponentů. Delegování odpovědnosti tvůrce v procesu vývoje designu produktu na softwarovou aplikaci však v tomto případě nezpůsobuje vizuální odosobnění výsledného návrhu. Finální designérské řešení přístroje je kultivované a ve všech variantách v podstatě proporčně zdařilé. Oceňuji autorův poctivý a příkladný přístup ke všem aspektům práce a pozornost, kterou věnoval problematice ergonomie úchopu, ovladačům, sdělovačům i navrženému stativu. V práci pouze postrádám více kresebných variantních řešení dokumentujících autorovo uvažování a genezi výsledného návrhu. Diplomová práce Bc. Ondřeje Kalenského má vysokou úroveň a je v mnoha směrech inspirativní. Strukturálně je koncipována logicky a přehledně, z hlediska rozsahu splňuje definované požadavky a proto ji vzhledem k dosaženému výsledku doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 100630