STRAKA, M. Pájení laserovou diodou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Pan Straka se ve své práci, zadané Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá vývojem a konstrukcí zařízení pro pájení laserovou diodou. Zadání práce bylo splněno ve všech bodech. Vlastní práce je v rozsahu 52 stran, přílohy mají 11 stran. Práce je přehledně uspořádána do devíti kapitol. V teoretické části pan Straka nastudoval problematiku pájení z procesního pohledu, z pohledu použitých materiálů a také metody vyhodnocování kvality pájených spojů. V průběhu experimentální činnosti se nejdříve zabýval výběrem vhodné laserové diody, vývojem zdrojové části a vodního chlazení. Velká pozornost byla věnována návrhu software pro řízení laserové diody tak, aby bylo možné velmi jemné dávkování výkonu. Student pravidelně konzultoval problémy a postup prací na prototypu. V závěru pan Straka provedl hodnocení tloušťky intermetalických vrstev zkušebních pájených spojů a porovnal výsledky se vzorky pájenými v peci s IR ohřevem. Formální zpracování práce je na velmi dobré úrovni s občasným výskytem překlepů. Diplomovou práci hodnotím známkou výborně a doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce se zabývá návrhem a realizací pájecího zařízení pomocí výkonové laserové diody a následným vyhodnocením pájených spojů pomocí tohoto zařízení ve srovnání se zavedeným způsobem pájením přetavením. Diplomant vytvořil funkční zařízení, které je schopno přetavovat pájecí pastu se zadaným přetavovacím profilem. Toto zařízení má možnost jak manuálního tak automatizovaného ovládání prostřednictvím PC. Diplomant vhodným způsobem určil laserovou diodu a to především její vlnovou délku a výkon. Svoji volbu podpořil praktickým experimentem s laserovými diodami o jiné vlnové délce a výkonu. V teoretické části je popis technologie pájení, pájecích slitin, popis laserových diod a obecně zdrojů laserového záření. Přehledným způsobem je zpracována problematika vyhodnocování kvality pájených spojů. V praktické části je popsán návrh a konstrukce pájecího zařízení. V této části je dán větší prostor popisu chlazení laserové diody na úkor detailnějšího popisu řídící elektroniky a řídícího softwaru. Rovněž chybí seznam použitých součástek pro řídící elektroniku. Diplomant provedl praktické experimenty, které prokázaly výhody selektivního pájení. Především z pohledu spolehlivosti pájených spojů a s tím spojeným růstem intermetalických slitin na rozhraní měď a pájecí slitina. Vhodně interpretoval získané poznatky, které shrnul v závěru diplomové práce. Diplomová práce je po formální stránce v pořádku až na občasné překlepy, horší kvalitu některých obrázků v teoretické části včetně jejich citací např. obrázek č. 1, 2, 3. V celé práci bych doporučil namísto slova „tixotropičnost“ (str. 12) použít tixotropnost.
eVSKP id 57623