MICHÁLEK, J. Využití umělé inteligence pro řízení energií v chytrých budovách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student vypracoval diplomovou práci na téma využití umělé inteligence pro řízení energií v chytrých budovách V teoretické části jsou popsány zdroje elektrické energie včetně nových technologií s potenciálem do budoucna, např. peroskvitové solární články. Následně student rozebírá základní přístupy k umělé inteligenci a její využití v energetice. V rámci praktické části student navrhl zapojení fotovoltaické elektrárny a přidružené elektroinstalace rodinného domu, který bude sloužit pro testování algoritmů a technologií. Dále pak navrhnul vlastní energetický algoritmus. Jedná se o rozsáhlou práci, která reaguje na současný trend v energetice a potřebě stavět obnovitelné zdroje energie. Novostí práce je návrh energetického algoritmu, který bude sloužit jako podklad pro další výzkum v oblasti efektivního řízení energií na VUT. Student od začátku pravidelně konzultoval a aktivně navrhoval vlastní řešení. Na práci pracoval v průběhu celého roku. Dokonce si kvůli diplomové práci zapsal předmět zaměřený na umělou inteligenci. Podle praktického návrhu fotovoltaiky a elektroinstalace byl zapojen testovací dům. Práce je po formální stránce na dobré úrovni, občas se objevují překlepy a typografické chyby. Bohužel v práci nefungují odkazy, což vzhledem k jejímu rozsahu komplikuje orientaci. Práce byla ve všech bodech splněna. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou A/93.
Diplomová práce na téma "Využití umělé inteligence pro řízení energií v chytrých budovách" nabízí pohled do dnes velmi aktivně rozvíjející oblasti umělé inteligence a strojového učení. Student se nejprve v teoretické části práce zaměřuje na shrnutí problematiky zdrojů elektrické energie. Poté pozornost zaměřuje na umělou inteligenci a strojové učení, kde popisuje dnes známé typy a jejich hlavními klady a zápory. Praktická stránka práce se v první části zaměřuje na kompletní návrh technické dokumentace pro realizaci fotovoltaického hybridního systému v rodinném domě. Přiložené technické dokumenty jsou na vysoké technické úrovni, což dokládá informace o tom, že realizace navrženého systému proběhla dle těchto podkladů. Posledním rozsáhlým bodem celé práce byla úvaha spolu s návrhem algoritmů strojového účení pro energetické bilancování v instalaci rodinných domů a malých bytovým domů. Rozpracování a úvahy jsou velmi podrobné, což dokládá, že student nad tématikou uvažoval včetně okrajových podmínek. Vše je přehledně zpracováno do blokových diagramů v přílohách. V práci se vyskytuje spousta gramatických chyb a několik formálních chyb (vysvětlení zkratek, nejednoznačnost, nefunkční odkazy v textu, nevektorové obrázky, atd). Dále celkový pocit z práce snižuje to, že byla zjevně vypracována v Microsoft Word, namísto LaTeX. Celkově je práce na velmi dobré technické úrovni. Hodnocení 87 bodů B.
eVSKP id 152070