GOTHARD, A. Systém řízení akvária s mikrokontrolérem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
V rámci své bakalářské práce měl student navrhnout a realizovat prototyp elektronického systému pro řízení akvária. Podle zadání měl být systém realizován na základě mikrokontroléru. Student v průběhu řešení své bakalářské práce navrhnul koncepci řídicího systému, vytipoval nezbytné větve, jež je třeba ovládat a řídit, navrhnul elektronická schémata systému a realizoval návrh DPS. Dále student osadil a oživil prototyp řídicího systému akvária, který posléze vybavil programovým vybavením. V rámci realizace student postupoval koncepčně a samostatně, v nezbytné míře využíval konzultací a vedení vedoucího práce. Student navrhnul funkční řešení a prokázal tak technické schopnosti znalosti z oboru odpovídající bakalářskému studiu. Postrádám v práci část, která by se věnovala publikaci výsledků a předvedení prototypu alespoň formou reálné fotodokumentace. Bakalářskou práci však doporučuji k obhajobě.
Úkolem p. Gotharda bylo navrhnout a realizovat systém řízení akvária s uživatelským rozhraním. Náročnost zadání lze považovat jak po stránce odborné, tak časové za odpovídající požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Na základě předložené průvodní zprávy lze konstatovat, že autor zadání splnil. Průvodní zpráva má 50 stran, skládá se ze 7 kapitol. Práci lze rozdělit na tři částí. V první části student popisuje návrh systému řízení. Postrádám rozbor možných řešení a z nich výběr a zdůvodnění volby daného postupu řešení. Tématicky je kapitola správně rozdělena na 3 části – mikrokontroler, uživatelské rozhraní (LCD, klávesnice) a senzorika. Druhá část je věnována popisu realizace systému. Je to velmi stručná kapitola (3 strany) a vychází z předchozí kapitoly. Očekával bych blokové znázornění celého systému. U napájecí části postrádám jakékoliv ochranné prvky celého zařízení. U připojení senzorů se zřejmě předpokládá neomylnosti obsluhy při instalaci. Třetí část práce je věnována popisu příslušného softwarového vybavení (rozsah 23 stran). V textu je často zmiňován stavový automat, ale není jasné na základě jakých podmínek mění své stavy. Student se omezil na řízení akčních členů pomocí dvoustavového regulátoru. Zdůvodnění realizace pouze tohoto typu regulátoru tím, že jiný regulátor by byl náročnější na realizaci, lze souhlasit jen částečně. O kvalitě regulace ale není žádné vyjádření, ani na požadavky na regulaci. Nastavení hystereze na pevnou konstantu v programu, se domnívám,že není úplně vhodné. Popis ověření funkčnosti systému není popsán vůbec, a proto není možné ověřit, zda je systém reálně funkční a jaké má ve skutečnosti parametry. Práce má vhodnou grafickou úroveň. Navrhuji hodnotit práci p. Gotharda známkou "C/ dobře".
eVSKP id 52397