RÁZEK, S. LED display pro dopravník testbedu I4.0 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Sýkora, Tomáš

Cílem bakalářské práce pana Stanislava Rázka bylo vytvoření návrhu HW a tvorby SW pro informační maticový LED displej umístěný u výdejního dopravníkového pásu Testbedu 4.0. Pro zvládnutí tohoto úkolu se studen musel nejprve naučit modelovat v 3D CAD programu Siemens NX, ve kterém musel vymodelovat celý výrobek pro jeho zakomponování do již hotového 3D modelu Testbedu. Současně si student musel zdokonalit schopnosti práce s programem Eagle pro návrh desky plošných spojů, která je zasazena do displeje. Součástí návrhu DPS bylo také vygenerování potřebných podkladů na její výrobu v zahraničí. Nejvíce času student věnoval právě návrhu DPS. Následně se v průběhu výroby DPS věnoval vytvoření 3D modelu celého displeje. Z důvodu časové tísně však student nebyl schopen vytvořit všechnu požadovanou funkcionalitu zařízení. Student přistoupil k řešení práce poměrně svědomitě, avšak občas bych očekával trochu větší samostatnost při řešení problémů. Postup práce je dobře zdokumentovaný, ale rozsahem je práce na spodní hranici doporučeného rozsahu. Výsledná práce je však na poměrně dobré úrovni, a to jak po stránce technické tak formální. Využití literatury je odpovídající typu úlohy. Všechny body zadání práce byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 65b (D).

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Kaczmarczyk, Václav

Cílem studentovy práce bylo navrhnout a realizovat po konstrukční, elektronické a programové stránce komponentu pro testbed Průmyslu 4.0. Na úvod musím konstatovat, že z mého pohledu student formální zadání práce splnil, avšak výsledek není použitelný. Níže uvádím seznam nedostatků: • Student v úvodu práce vytvořil samostatnou kapitolu – cíle práce. Tyto cíle však zcela nekorespondují s oficiálním zadáním. • V teoretické části popisuje zbytečně jednotlivé části existujícího testbedu. Popis je navíc zcela laický s minimem textu a velkým množstvím obrázků. • Opravdu podle mě není nutné popisovat návrhové prostředí Eagle, NX či protokol Ethernet (navíc opět na velmi laické úrovni). Protokol Ethernet student popisuje jen proto, že zařízení bude připojeno do sítě právě Ethernetem. • Student popisuje důvody, kvůli kterým byl vybrán použitý displej. Text vyznívá tak, že student displej vybíral. Displej byl však vybrán dávno před tím, než student převzal zadání práce. Důvody, které student uvádí, jsou navíc nepřesné. • V práci jsou špatně značeny jednotky (např. jednotka kapacity malým písmenem f). • Část hardwarového návrhu je scestně popsána (část optického oddělení synchronizačního vstupu), nebo je špatně vymyšlena. • V návrhu konstrukce student použil množství existujících konstrukčních prvků (držák na uchycení displeje, matka do profilu), avšak v práci není uvedeno, že tyto díly nejsou studentovou prací (návrh matky do profilu je dílem oponenta této práce). • Softwarová implementace se smrskla pouze na použití jediné existující knihovny pro vykreslování na displeji. Student nikde neuvádí, že by úspěšně zprovoznil rozhraní Ethernet. • Fixace studentem vyrobené DPS k samotnému displeji je provedena velmi neodborně (vše „visí“ pouze na konektoru). Připojení napájení k visící DPS, které je realizováno pomocí šroubovacích svorek, si proto nedovedu představit. • V sestaveném zařízení student několikrát musel nadstavit napájecí vodiče pro jednotlivé segmenty displeje. Nenamáhal se spoje ani zaizolovat, proto si nedovedu představit, jakým způsobem zařízení testoval. • Práce obsahuje množství pravopisných chyb. I přes uvedené nedostatky, a právě proto, že student vlastně svým způsobem „splnil“ zadání, doporučuji práci k obhajobě s hodnocením E s podmínkou, že student předvede svému vedoucímu, a také komisi (např. na videu) implementaci a funkčnost Ethernetového propojení (např. stažení času z NTP serveru či např. jiné informace z veřejně přístupného API).

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 134757