MALCHER, T. Webové aplikace pro podporu výuky zpracování audiosignálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Tomáš Malcher pracoval na čtyřech webových aplikacích pro výuku. Student občas konzultoval, ale bylo by lépe konzultovat častěji a dokončovat práci s větší časovou rezervou. Student si během roku dal poradit, ale též přicházel s vlastními řešeními, a díky tomu jsou výsledkem bakalářské práce také čtyři kvalitní interaktivní aplikace použitelné při výuce nebo při samostudiu. Problematika demonstrovaná v aplikacích je základním učivem bakalářského studia, a je vidět, že student tématům poměrně rozumí. Přesto však lze najít např. přílišná zjednodušení (např. spektrum u obdélníku nemá obecně jen liché harmonické, to platí jen pokud střída je 1:1). V práci mi chybí nějaké základní seznámení s JavaScriptem. Dále působí podivně, že v teoretické části je jeden návrh aplikace k vlnění, ale v realizační části jsou vytvořeny aplikace dvě. Jinak je struktura práce zvolena vhodně. Práce je psána srozumitelně a čtivě. Formální podoba je na dobré úrovni. Typografie působí rozporuplně (zvládnuté např. takové detaily jako jsou indexy stojatým písmem, ale na druhou stranu použití např. hvězdičky pro násobení ve vzorcích). Literatura není vysázena konzistentně.
Student se ve své bakalářské práci zabývá návrhem a realizací webových aplikací (appletů) pro ilustraci vybraných témat ze zpracování 1D signálů. Jednotlivé kapitoly jsou uvedeny zavedením pojmů a základní teorií, následují návrhy appletů. Detaily implementace jsou koncentrovány do samostatné kapitoly, což zvyšuje přehlednost textu. Textová část práce je po stránce jazykové na velmi dobré úrovni, vyskytují se jen ojedinělé chyby a nedokonalosti v používání čárek. Ve větším množství se vyskytují špatné formy odkazů na obrázky a kapitoly. Místy jsou chybně použity desetinné tečky či desetinné čárky s mezerou (např. nečíslovaná rovnice následující po (1.8)). Ve 4. kapitole (Programové řešení) oceňuji odkazy na rovnice v předchozích kapitolách, naopak výpisy kódu v mnoha případech nejsou nutné, jelikož se nejedná o inovativní implementační metody a všechny kódy jsou v příloze práce. Po stránce grafické bych práci vytknul některé zbytečně rastrové obrázky, např. obrázky 3.2–3.5. Obrázky 3.2–3.4 navíc mohly být pro větší názornost sloučeny v jeden. Jednotlivé applety jsou zdařilé, názorné, funkční a intuitivní. Vytknul bych pouze detaily: Stránky s applety nejsou zcela responzivní při změně velikosti (rozmístění textových polí), ale funkci appletů to neovlivňuje. Ovládání simulovaným potenciometrem je někdy neobratné a volba kroku příliš velká, u rekonstrukce signálu se zobrazuje o jeden bod méně, než je nastaveno.
eVSKP id 141307