JAMBOR, T. Modulární analogový syntezátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
U tří ze čtyř realizovaných modulů syntezátoru se sice nejedná o původní studentův návrh, ale kvůli jejich komplikovanému oživení a správnému nastavení parametrů musel pochopit jejich struktury a funkce, odhalit příčiny problémů a řešit je. Jako čtvrtý modul syntezátoru student samostatně navrhnul a realizoval modul napětím řízeného zesilovače. Zadání bakalářské práce bylo tedy splněno. Student přistupoval k řešení bakalářské práce svědomitě, pravidelně chodil na konzultace a práci odevzdal s předstihem. K formálnímu zpracování práce nemám vážnější připomínky, pouze grafy v přílohách mohly být generované pomocí Excelu z dat exportovaných z měřicího systému, nikoliv jako kopie grafů z grafického rozhraní měřicího systému. Poněkud zarážející jsou průběhy odchylek změřené závislosti frekvencí na řídícím napětí od teoretické hodnoty, podle kterých se při vyšších hodnotách řídicího napětí liší kmitočet oscilátoru či mezní kmitočet filtru o jednotky až desítky kHz.Předpokládám, že je student objasní u obhajoby.
Student Tomáš Jambor zpracoval na jedné straně velmi pracnou, ale na druhé straně nepříliš náročnou práci při realizaci modulárního analogového syntezátoru. Podle zadání měl principiálně, dle vlastní úvahy, navrhnout a zkonstruovat modul napětím řízeného oscilátoru, modul napětím řízeného filtru a modul napětím řízeného zesilovače a také modul nízkofrekvenčního oscilátoru pro řízení parametrů těchto modulů. Kdyby se řídil tímto zadáním, tak bych práci hodnotil skutečně jako tvůrčí, protože v zadání bakalářské práce není nic řečeno o tom, že má pro realizaci využít již hotové zapojení Yvese Ussona a ani na toto zapojení není odkaz v doporučené literatuře. Takto práce vedla spíše k tzv. „bastlení“ a trápení se s tím, co Yvese Usson svým konkrétním řešením zamýšlel. Na druhé straně kdyby student postupoval důsledně podle zadání, tak by práce pro svoji náročnost byla na úrovni práce diplomové. Protože syntezátor byl postaven a jeho parametry ověřeny měřením, tak se zřejmě studentovi podařilo překonat všechna úskalí, která vyplývají z obvyklých chyb v dokumentaci již hotového zařízení a že pochopil činnost všech modulů. Mrzí mne však, že toto pochopení funkcí dílčích obvodů neztvárnil alespoň formou podrobných blokových schémat jednotlivých modulů. Mohl také postupovat tak, že by v textu odkazoval na jednotlivé obvody v celkových schématech dílčích modulů a vysvětloval, k čemu jsou určeny. Bohužel v tomto směru je práce vůbec zmateční, protože v textu práce, resp. v příslušných kapitolách se vůbec neodkazuje na dílčí schémata a tato jsou přiložena k práci jen nezávazně, jako by k ní ani nepříslušela. Za těchto okolností nemohu práci považovat za vynikající, i když student při její realizaci odvedl pro bakaláře neobvyklý kus práce.
eVSKP id 85230