ŠEDINA, M. Studie možností využití Teslovy turbíny jako zdroj energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kazda, Tomáš

Náplní diplomové práce studenta Martina Šediny bylo nastudování si problematiky týkající se různých typů turbín se zaměřením na Teslovu turbínu a následně na základě zkušeností získaných v rámci řešení bakalářské práce navrhnout optimalizovanou konstrukci Teslovy turbíny, která bude následně prakticky realizována. Student svou práci zpracovával samostatně s velkým zájmem o danou problematiku. V rámci řešení práce byly na zakázku vytvořeny jednotlivé díly Teslovy turbíny a následně zkompletovány. Student navrhl a vytvořil také vlastní měřící soustavu za účelem charakterizace vlastností takto vytvořené Teslovy turbíny. Jednotlivé kroky řešení návrhu, kompletace a testování vytvořené turbíny jsou v diplomové práci podrobně popsány včetně problémů, které bylo třeba vyřešit stejně tak jsou zde uvedeny možnosti dalšího pokračování práce a další optimalizace návrhu. Rozsah práce je z mého pohledu dostatečný a na získané výsledky se dá dále velmi dobře navázat v budoucnu. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 95b.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Maxa, Jiří

Pan Bc. Martin Šedina svoji diplomovou práci na téma: STUDIE MOŽNOSTÍ VYUŽITÍ TESLOVY TURBÍNY JAKO ZDROJ ENERGIE vypracoval v rozsahu 73 stran a rozdělil ji do 10ti hlavních kapitol. V úvodu jsou vhodně popsány typy vodních kol a turbín jako zdrojů energie, na které navazuje podrobnější popis řešené Teslovy turbíny. Zpracování kapitol ukazuje vhled studenta do řešené problematiky. Popis vlastního řešení, které student zvolil, také prokazuje odpovídající znalosti a považuji je za odpovídající nárokům na diplomovou práci, včetně řešení problémů, na které student narazil a v práci popisuje. Vzhledem k omezeným finančním možnostem se student zhostil úkolu velmi dobře, což prokazují i publikované výsledky. K práci nemám větší připomínky, obsahuje velmi málo překlepů. Jen po grafické stránce bych doporučil i první kapitolu rozčlenit do podkapitol podobně, jako je v kapitole dva. V kapitole 3.5.4 Třecí ztráty by bylo dobré uvést vztah. V kapitole 7.1.2 Disky na str. 45, kde píšete: „Je to z toho důvodu, že vyrobení čtverce je technologicky náročné….“ bych doplnil i potřebu u dynamicky namáhané součásti odstranit nebezpeční případných trhlin v místech vrubů.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 127788