FABO, M. Prostředky pro zajištění interoperability Arduino/ESP a ROS2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Vladimír

Z odevzdaného díla vyplývá, že něco bylo realizováno. K funkčnosti se ale nemohu vyjádřit a z pozice vedoucího tedy nemohu práci hodnotit lépe než F.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Jde o standardně náročné zadání. Podstatou bylo jakýmkoli rozumným způsobem zajistit a demonstrovat interoperabilitu ROS a ESP. Bylo zvoleno využití Micro-ROS. Výsledek jsem však neměl možnost posoudit.
Práce s literaturou -
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Po definitivním ujasnění cílů práce v lednu se student na několik měsíců odmlčel a ozval se až s finálním odevzdaným dílem. 
Aktivita při dokončování -
Publikační činnost, ocenění -
Navrhovaná známka
F
Body
40

Posudek oponenta

Beran, Jan

Kvůli mnoha problémům zmíněným výše a zejména kvůli nejasnému realizačnímu výstupu a velmi špatné citační kázni musím udělit známku F a nedoporučit připuštění studenta k obhajobě. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání
Rozsah splnění požadavků zadání Cílem práce bylo: 1) Seznámit se s frameworkem RO2 a vývojovými prostředky pro MCU Espressif (tedy ESP32) 2) Vybrat nebo navrhnout vhodný způsob propojení  a protokol mezi MCU a počítačem s ROS2 3) Realizovat toto propojení z bodu 2) a otestovat ho na demonstrační aplikaci Bod 1) se dá pokládat za splněný (i přes to, že se student nezmiňuje o možnosti programovat MCU ESP32 ve frameworku Arduino). Stran bodu 2) student popisuje micro-ROS, stávající řešení, jak zakomponovat MCU do ROS2 systému.  Stran bodů 3), student integruje vývojový framework ESP-IDF s ROS2 pomocí 3 bash skriptů, v testovací části popisuje samotnou aplikaci, použití a využití skriptů ale nikoli (nebo jen velmi okrajově).  Nejsem si jistý splněním bodů 2) a 3), jelikož se podle mého mělo jednat o integraci na úrovni aplikace, ne jejího vývoje. Jelikož jsou ale v originálním zadání body formulovány velmi vágně, hodnotím tento bod jako "zadání splněno s vážnějšími výhradami". 
Rozsah technické zprávy Výsledné pdf má 47 stran, z toho 40 stran (nikoli normostran!) textu. Bez detailního zkoumání se domnívám, že práce minimum 40 normostran nesplňuje, ale není ani výrazně kratší. O náplni práce ovšem hovořím dále. 
Prezentační úroveň technické zprávy 70 Práce je členěna na nejvyšší úrovni logicky, u některých subkapitol se dá polemizovat o jejich správném umístění.  Samotný text se ale ke konci stává poněkud zmatečným, některé podstatné skutečnosti nejsou dostatečně okomentovány, na druhou stranu jsou hlavně v kapitole 7 popisovány jednotlivé části aplikace do zbytečného detailu i přes to, že pro samotnou práci nemají velkou důležitost. 
Formální úprava technické zprávy 60 Práce je psaná anglicky, nehodnotím tedy kompletní jazykovou a gramatickou úpravu. Přesto je v práci relativně velké množství překlepů, snadno rozpoznatelných gramatických chyb atp.  Na mnoha místech jsou také rozesety odkazy na webové stránky, které snad měly být přepsány do zdrojů(???), ale evidentně k tomu nedošlo. 
Práce s literaturou 10 Celá práce vychází ze 3 zdrojů, z čehož pouze jediný je vědeckým článkem. Ten se ovšem věnuje předchozí verzi (ROS namísto ROS2) a informace z něj čerpané pro ROS2 tedy platit nemusí a nikde tyto informace nejsou ověřované.   V práci jsou na mnoha místech bez bližšího komentáře náhodně "pohozené" odkazy na webové stránky, které zpravidla (ale ne vždy!) souvisejí s tím, co je na daném místě práce probíráno. Toto ovšem v žádném případě nemůže být považováno za dostatečné odzdrojování.  Některé informace jsou evidentně neodzdrojované i přes to, že se jsou přejaté.  Dva zbývající zdroje byly citované několik dní před odevzdáním.  Celkově hodnotím  práci s literaturou jako nesmírně nedostačující. 
Realizační výstup 45 Autor vytvořil jako svůj výstup dva balíky: esp_env a esp_uros. Druhý zmiňovaný balík ale nebyl odevzdán jako příloha práce na server a dá se dohledat pouze hluboko v odevzdaném příkladu. Jádrem balíku esp_env jsou poté tři bash skripty. Technicky jsou skripty popsané do nesmírného detailu, z jejich popisu ani následného příkladu jsem ale nepochopil, jak je prakticky použít. 
Využitelnost výsledků Vzhledem k chybějícímu popisu se obávám poměrně nízké praktické využitelnosti.
Navrhovaná známka
F
Body
35

eVSKP id 155181