ČMARADOVÁ, M. Využití tlakovzdušné flotace pro terciární stupeň čištění odpadních vod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Houdková, Lucie

Předložená diplomová práce se zabývá terciárním čištěním odpadních vod se zaměřením na odstraňování fosforu. Studentka si nastudovala potřebnou teorii v dostatečném rozsahu pro přípravu poloprovozních zkoušek, které jsou stěžejní částí práce. Při těchto zkouškách bylo úkolem diplomantky ověřit, zda je daná technologie vhodně navržena v rámci projektu rekonstrukce jedné ČOV. Součástí práce měl být i návrh jednotky koagulace, na které studentka spolupracovala s pracovníky firmy Kunst. Zde musím studentce vytknout málo aktivní přístup. Vlastní měření probíhalo na ČOV Hranice, kam studentka dojížděla a veškeré experimenty realizovala samostatně. Nicméně vlastní vyhodnocování získaných dat bylo poměrně problematické. Z výše uvedených důvodů hodnotím práci známkou B – velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Chládková, Helena

Práce je tematicky zaměřená na využití flotace pro terciální stupeň čištění odpadních vod jakožto technologie, která by měla zabezpečit snížení hodnot koncentrace fosforu na odtoku z čistíren odpadních vod. Splnění definovaných cílů diplomové práce je obsaženo v textech teoretické a praktické části. V závěru práce ale chybí jasná sdělení o dosažení některých definovaných cílů a přehledné vyhodnocení definovaných cílů, což má vliv na hodnotu interpretace výsledků diplomové práce. Za těžiště práce lze považovat poloprovozní zkoušky a jejich vyhodnocení resp. praktickou část, ze které je zřejmé seznámení studentky s provozováním flotační jednotky (tlakovzdušnou flotací) a navrženým experimentálním zařízením pro chemické srážení fosforu. Vlastní přínos práce je v návrhu experimentálního zařízení pro chemické srážení fosforu. Práce je na dobré grafické úrovni, bez výrazných gramatických chyb. Zvolené téma práce je přínosné jak pro praktické využití (najíždění flotační jednotky ČOV Svitavy), tak i pro následný výzkum a vývoj technologií. Práce je přehledně uspořádána do na sebe navazujících kapitol. Hodnota práce je ovlivněna technologickými nepřesnostmi (např. str. 38 z aktivačního systému je odtahován z nádrže regenerace kalu přebytečný aktivovaný kal), nepřesně používanými pojmy a formulacemi (např. str. 22 - obr. 2 tlakovzdušná flotace s recyklací, str. 50 pár režimů), také použitím odkazu z internetu či odkazu na vyjádření konkrétní osoby místo získání informací z odborné literatury či platné legislativy (např. str. 32 doporučení Ing. ...).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 64567