JANÁKOVÁ, K. Vliv různého typu a hustoty síťování polyethylenglykolových hydrogelů na transportní a sorpční vlastnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Krouská, Jitka

Diplomová práce Bc. Kristýny Janákové je zaměřena na přípravu hydrogelových materiálů za bázi polyethylenglykolu. Toto téma tak rozšiřuje zaměření výzkumné skupiny pracoviště, která se problematice hydrogelů dlouhodobě věnuje. Diplomantka tak k charakterizaci svých připravených vzorků využívala zavedených metodik. Problematickým úkolem však byla samotná příprava vzorků, kterou bylo třeba dlouho optimalizovat, než se podařilo připravit vhodný materiál především pro transportní experimenty. Diplomantka se však nenechala prvotními nezdary s experimenty odradit, naopak ji to ještě více motivovalo k intenzivnější práci a prohlubování znalostí o principech daného síťování (zkráceně thiolu a diakrylátu). Informace čerpala především z odborné literatury a při konzultacích s dalšími kolegy z FCH. Studentka pracovala samostatně, výsledky pravidelně konzultovala s vedoucí i konzultantkou a vždy na schůzku přicházela také s navrženým řešením aktuálně řešeného problému. Výsledky a diskuze jsou zpracovány přehledně a dostatečně, celkové zpracování práce je srozumitelné, byly splněny všechny body zadání diplomové práce. S prací a celkovým přístupem studentky jsem byla naprosto spokojena, její diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pekař, Miloslav

Diplomová práce Kristýny Janákové je věnována přípravě a charakterizaci hydrogelů na bázi polyethylenglykolu. Jde sice zejména o reprodukci publikovaných postupů, ale uvedené materiály jsou pro pracoviště nové a diplomantka se tak významně podílela na jejich zavedení do výzkumu pracoviště. Zkoumání transportních vlastností je stále ojedinělé a je možno v něm vidět vlastní přínos práce. Práce čítá 63 stran, což je adekvátní. Struktura je klasická, po stručném úvodu následuje teoretická část. V ní autorka probírá základy jak materiálové, tak i (hlavní) instrumentální části své práce. Další část je věnována rešerši, pohledu na hlavní publikační zdroje k zadané problematice. Literárních odkazů celkem práce uvádí 65, i to je dokladem dostatečné přípravy pro vlastní experimentální činnost. Ta je, včetně diskuse, obsahem následujících částí. Přesto, že je na úplném začátku uvedeno zadání diplomové práce, bývalo by bylo vhodné přejít mezi teoretickou a praktickou částí vytýčením cílů a postupů právě na základě „teorie a rešerše“. Experimenty jsou popsány dostatečně, s vyhodnocením dat, převážně kvalitativním, lze souhlasit. Z formální stránky vypadá práce vcelku úpravně, překlepy se vyskytují v malém množství (dále neuvádím). Kritické poznámky budou uvedeny záhy. Práci končí závěr, z velké části souhrnně-popisný, ale aspoň v posledním odstavci se autorka pouští do jakéhosi zhodnocení a dalších výhledů. K formální stránce bych kritičtěji poznamenal toto • pojem rozmítání (str. 18) je podivný, jde prostě o (postupné) zvyšování dané veličiny při měření; • na str. 27 by se už tedy mohla uvést i čistota chemikálií; • na str. 29 je žádoucí i spektrální charakteristika UV lampy; • někdy se mluví o deionizované, někdy o destilované vodě, myslím, že destilační přístroj na pracovišti není; • u popisků jako je u obr. 13 je nutno uvádět i příslušnou amplitudu, popisek obr. 18 neuvádí příslušný materiál; • obrázky uvádějící časový vývoj (např. 20, 26, 28) mají být bodové, nikoli obdélníkové, chybí tam bod nulového času, v technickém textu musí být osy s příslušnými popisky, vodorovná síť netřeba; Připomínky odborného rázu: • radiační síťování (str. 10) bych zahrnul mezi chemické, radikály budou reagovat; • na str. 11 bych připomenul, že bobtnání se týká xerogelu, takto to vypadá, že bobtná každý; • namísto PVA má být PVAl (str. 13); • sousloví „pod parafilmem v exsikátoru s vodou“ (str. 28) je potřeba lépe vysvětlit, kombinace dvou protichůdných entit je matoucí; • na str. 40 není řádně vysvětleno, z čeho plyne text pod obrázkem. Souhrnně konstatuji, že diplomovou prací Kristýna Janáková prokázala schopnost samostatné odborné práce v oblasti chemie, schopnost pracovat s odbornou literaturou, ověřovat publikované informace, uskutečnit a zhodnotit vlastní laboratorní činnost. Její diplomovou práci doporučuji přijmout k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 148103