NĚMCOVÁ, M. Využití expertních systémů v oblasti eHealth [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Tématem práce studentky Michaely Němcové bylo studium měřitelných fyziologických parametrů člověka a návrh a sestavení expertního systému v oblasti jejich diagnostiky. Zadavatelem práce byla firma Honeywell, která definovala požadavky zadání za účelem budoucího využití práce v diagnostickém systému v oblasti eHealth. Během řešení práce studentka využívala řadu konzultací ve FN Brno i u praktického lékaře, což vedlo k detailnímu zpracování symptomů a odladění navrženého expertního systému. Práce představuje kvalitní základ pro zamýšlené využití zadavatelem. Po formální stránce nemám k práci výhrady. Diplomovou práci studentky Bc. Michaely Němcové hodnotím známkou „výborně“ / A.
Studentka Michaela Němcová se zabývala zajímavou a stále perspektivní oblastí návrhu a implementace expertních systémů v medicíně s potenciálním využitím v aktuální oblasti eHealth. Cílem její práce byla tvorba funkčního expertního systému využívajícího výstupy z dostupných systémů měření fyziologických parametrů člověka. V úvodní části práce je uveden popis obecné problematiky expertních systémů a definice částí eHealth včetně výčtu možných řešení i historických. Přestože je popis mnohde stručný, pro účely práce postačuje. V praktické/experimentální části je pak popsána geneze vzniku zadání a návrhu expertního systému pro konkrétní aplikaci. Práce vznikla ve spolupráci s firmou Honeywell, která iniciovala celý projekt a definovala základní požadavky. Velmi oceňuji, že diplomantka si již v části návrhu přizvala ke spolupráci řadu lékařských expertů a také lékařů, kteří nadstandardním způsobem chápou technické limity v dané oblasti a jsou schopni a ochotni komunikovat s technikem navrhujícím informační nástroj s interdisciplinárním zaměřením. V práci je pak popsán postup návrhu expertního systému včetně modifikací vznikajících během řešení na základě připomínek klinických pracovníků. V části výsledků jsou pak uvedeny výstupy realizace a částečně diskutovány výhody a omezení nástroje. Zde postrádám samostatnou kapitolu věnovanou diskusi, kde by byl výsledek práce dostatečně zhodnocen a byly identifikovány jeho možné slabiny a návrh vylepšení. Celkově však práci hodnotím pozitivně.
eVSKP id 93577