HRÁDEK, J. Vliv tvaru elektrody na svarovou lázeň [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Jaroslav

Bakalářská práce Jana Hrádka obsahuje 30 stran textu a celkem 3 příloh. BP je věnována problematice vlivu tvaru elektrody u metody TIG na rozměry svarové lázně u feritické uhlíkové oceli a korozivzdorné austenitické oceli. Práce má dobrou úroveň zpracování studijní i experimentální části. Bakalář se aktivně se podílel na celé experimentální práci. BP je psána technicky správným jazykem, s podporou dostatečné obrázkové dokumentace. Bakalář využíval možností konzultací. BP doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vaněk, Mojmír

Předložená práce vyhodnocuje vliv tvaru elektrody na svarovou lázeň při svařování technologií TIG. Autor v seznamu zdrojů uvádí celkem 47 položek, ale při bližším pohledu je zřejmé, řada zdrojů je identických. Např. učebnice „Technologie svařování a zařízení“ je zde uvedena celkem sedmkrát (pod čísly 13, 14, 15, 18, 25, 36 a 37), učebnice „Materiály a jejich svařitelnost“ šestkrát (pod čísly 38, 42, 44, 45, 46 a 47), „Učebnice pro základní kurz svařování ZK 141 8“ šestkrát (pod čísly 1, 12, 16, 17, 20 a 43). Podobně jsou zastoupeny i další zdroje s nižší četností výskytu. Pokud by chtěl autor uvést citace jednotlivých informací či tabulek odděleně, aby mohl upřesnit, na jaké straně či v jaké kapitole se nacházejí, bylo by to oponentem hodnoceno naopak kladně. Ale vzhledem k tomu, že ony vícenásobné zdroje jsou v seznamu zapsané naprosto stejně, není zcela jasný důvod, proč autor uvedl do seznamu značný počet zcela identických položek. Do kontextu s uvedeným seznamem je potřeba dát počet zdrojů, ze kterých autor čerpal pro vypracování jednotlivých kapitol. Např. u kapitol 3.1, 3.1.2 nebo 3.2 uvádí čísla dvou zdrojů, ve skutečnosti se však jedná o zdroj jeden. V kapitole 2.1 uvádí zdroje čtyři, ale ve skutečnosti se jedná o zdroje dva. A tak dále. Přes relativně nízký počet skutečně použitých zdrojů je teoretická část zpracována dobře a neobsahuje významnější faktické chyby či nepřesnosti. Jisté nedostatky jsou však v logické návaznosti a řazení kapitol. Obecné pasáže týkající se testování svarových spojů jsou podkapitolami kapitoly 2 Metoda TIG. Šest stran teoretického rozboru svařitelnosti je potom součástí kapitoly 3 Experiment. Velmi kladně hodnotím část praktickou. Autor si vybral zajímavé a originální téma, přičemž se snažil rozklíčovat rozpory v různých odborných literárních zdrojích ohledně názoru na vliv tvaru elektrody na svarovou lázeň. Jedinou výhradu mám pouze ke zcela jednoznačnému závěru, který zní doslova takto: „… fakt, že čím je úhel elektrody ostřejší a tím je menší hloubka a větší šířka svarové lázně je pravdivý. Opačný názor je špatně.“ Jak autor sám upozorňuje, výsledky experimentů pro materiál X5CrNi1810 nejsou zcela jednoznačné. Zmíněná závislost je do určité míry patrná pouze pro materiál S235JR, nicméně nejsou zde vyčísleny hodnoty spolehlivosti lineární regresní funkce. Autor v závěru také zmiňuje vliv tepelného příkonu, který na straně 32 správně spočítal, ale dále už nevyhodnotil, zda zde existuje nějaká jeho závislost na úhlu elektrody. Přes uvedený nedostatek je ale praktická část bakalářské práce velmi dobře zpracovaná. Cíle práce byly splněny, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117325