HŮLKA, J. Ultrazvukový anemometr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Havlíková, Marie

Úkolem diplomanta bylo navrhnout a sestrojit konstrukci ultrazvukového anemometru včetně osazení snímačů. Součástí diplomové práce byl rovněž návrh a realizace řídicí jednotky pro anemometr, která by umožňovala porovnání různých metod měření rychlosti větru. Jedná se tedy o velmi rozsáhlé zadání náročné na softwarovou a hardwarovou realizaci. Diplomant po celou dobu řešení pracoval s velkým úsilím a pracovním nasazením. Byl si vědom náročnosti zadání, rozvrhl si jednotlivé etapy řešení a časový harmonogram dodržel. Pracoval zcela samostatně. Komunikace s diplomantem probíhala jak formou ústních konzultací, tak elektronicky. Na předem domluvený termín konzultací se diplomant dostavil vždy včas a s připravenými konkrétními dotazy. Diskuze byly věcné, vyjadřovací schopnosti diplomanta jsou velmi dobré, ale je zvyklý užívat pracovní slangové výrazy. Kladně hodnotím zejména diplomantovu pracovní všestrannost, zaujetí, smysl pro plnění úkolů a v neposlední řadě bezproblémovou komunikaci.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mágr, Zdeněk

Úkolem diplomové práce bylo sestrojit prototyp ultrazvukového anemometru a ověřit jeho funkčnost. Z výsledků uvedených v tabulkách a na grafech je vidět, že toto zadání bylo splněno. Student v úvodní rešerši vybral tři principy měření, pro které navrhl mikroprocesorovou řídicí jednotku. V průběhu realizace a ověření anemometru se student úspěšně vyrovnal s technickými problémy v elektronické a mechanické konstrukci, což jistě byla časové velmi náročná část práce. Z hlediska obsahu je práce věcná a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Přílohy obsahují schémata zapojení a dokumentaci provedení elektronické části prototypu. Chybí zde minimálně základní výkres mechanické konstrukce. Práce také neobsahuji bližší popis a podklady pro návrh nebo výběr budícího transformátoru piezo měničů. Po formální stránce lze práci vytknout nepřehlédnutelné množství překlepů. V tabulce 6.1 nejsou uvedeny jednotky u prvních třech porovnávaných parametrů. Přesto má práce vysokou odbornou úroveň a interpretace výsledků měření je přehledná a bezchybná. Úspěšným odzkoušením prototypu s dosaženou přesností měření student prokázal své inženýrské schopnosti, a proto lze práci doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 85124