ZELENÝ, M. Provoz distribučních sítí s odporovými svářečkami [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Diplomová práce svým rozsahem odpovídá zadání a naplňuje všechny jeho body. Formální a grafické zpracování je až na méně závažné nedostatky na dobré úrovni a splňuje požadavky kladené na technický text. Pouze je místy použita nevhodná terminologie, v textu by mohli být častěji použity odkazy na použitou literaturu (především v kap. 3 a 4) a názvy kapitola a podkapitol v oddíle 6 jsou příliš dlouhé. Výsledky práce jsou pro hodnocení připojitelnosti odporových svářecích strojů z hlediska kvality napětí v napájecí síti velmi přínosné. Nicméně vlastní zpracování diplomové práce mohlo být s ohledem na její srozumitelnost provedeno lépe. Především se jedná o kapitolu 6 s hlavním vlastním přínosem studenta. Popis je místy příliš strohý bez potřebného vysvětlení jednotlivých kroků. V kapitole 6 jsou rovněž chybně citované normy a interpretace výsledků, tedy omezujících podmínek pro připojení svářecích strojů, je neúplná a pro čtenáře stěží pochopitelná. Technickou kvalitu a přínos práce snižuje i závěr, který lze považovat za nekompletní. Přístup studenta k řešení práce byl dobrý s dobrým vlastním přínosem a iniciativou. I když rozložení pracovního nasazení nebylo optimální. Časová nedostatečnost v závěru semestru se projevila na kvalitě zpracování textové podoby práce. Typickým znakem jsou tzv. „kopírovací“ chyby, jako např. v popisu obrázků 6.3 a 6.4, v jednotkách rovnice 5.5, ad. Diplomová práce svědčí o dobrém zvládnutí problematiky s následnou vhodnou strukturou zpracování a prezentací dosažených výsledků. Oceňuji především originalitu výsledků a jejich využitelnost jako základ pro sestavení metodiky pro připojování uvažovaného segmentu zařízení do napájecí distribuční sítě. Uvedené nedostatky sice snižují prezentaci práce, ale nikoliv její přínos. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení doporučuji diplomovou práci k ústní obhajobě.
Předložená diplomová práce se zabývá stanovením podmínek, za jakých mohou být do distribuční sítě zapojeny odporové svářečky s ohledem na dodržení parametrů kvality elektrické energie. Pro tyto účely autor práce vytvořil simulační modely dvou základních koncepcí odporových svářeček a provedl zhodnocení jejich provozu. Z výsledků simulací stanovil mezní limity četnosti svařovacích cyklů pro pro různé výkony svařovacího zařízení, aby bylo vyhověno požadavkům norem z oblasti kvality elektrické energie. Předložená práce je na dobré odborné úrovni a ukazuje, že autor problematice rozumí a je schopen teoretické poznatky aplikovat do konkrétního příkladu. Zadání práce bylo splněno, nebyly nalezeny zásadní chyby. Práce obsahuje všechny požadované formální náležitosti. Autor volil názvy a řazení kapitol, které poněkud snižují přehlednost práce. V práci oponent postrádá grafické zobrazení systému, jakým byl stanoven průnik jednotlivých omezení do výsledného limitu pro provoz svářecích strojů. Výtka také směřuje k závěrečnému hodnocení výsledků výpočtů, které je velmi stručné a mohlo být více rozvedeno. Ze zadání vyplývá, že výsledkem práce mělo být navržení obecného konceptu pro hodnocení připojení svářecích strojů, oponent se však domnívá, že zobecnění výsledků z konkrétního případu nebylo v závěru provedeno dostatečně.
eVSKP id 51994