ČÁSAR, J. Automatické polohování pro solární koncentrátorový systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Diplomant Juraj Čásar se ve své diplomové práci zabývá úkolem směrování koncentrátorového slunečního zařízení pomocí motorového ovládání a řídících systémů. Původní záměr byl použití již vyvinutých komponent - koncentrátor a řídící jednotka. Jelikož aktuální omezení pohybu osob (zahraničí, tuzemsko) komplikovalo jak návštěvy dílny, tak místa, kde je umístěn existující koncentrátor, student zvolil cestu vytvoření vlastní konstrukce koncentrátoru. Z pohledu vedoucího mohu konstatovat, že student pracoval víceméně samostatně a nebylo nutné prakticky žádné výrazné dopomoci. Přinášel vlastní návrhy a konzultoval v přiměřených intervalech včetně poskytování průběžných výsledků práce. Dokončená práce obsahuje celou řadu nových informací zejména o snímacích senzorech, řídících systémech, motorových pohonech. Z tohoto hlediska přesahuje původní záměr zadání. Hotový modelový přípravek s demonstrací funkčnosti je důkazem samostatnosti studenta a jeho praktické zručnosti jak po mechanické stránce, tak v oblasti programování a elektroniky. Oceňuji spojení všech komponent do výsledného finálního celku. Z hlediska měření energetických výstupů mám výhrady k velmi zjednodušenému přístupu, který nejspíš plynul s omezených časových důvodů odevzdání práce a nemožnosti řešit složitější resp. dokonalejší výměníky tepla a měřicí aparaturu. Student se omezil pouze na měření výkonu pro odpar vody, což nelze považovat za skutečný výkon zařízení - ztráty vyzařováním do okolí budou značné a odhad 20% je velmi podhodnocený. Navíc ve výpočtu ztráty odečítá, místo přičtení. Práce z mého pohledu splňuje zadání, i když původní záměr zprovoznit již hotové zařízení byl nahrazen jiným řídícím systémem, a to z důvodu nedosažení potřebné přesnosti zaměření koncentrátoru. To však není na závadu, spíše ukazuje pokrok v této oblasti a studentovu orientaci v nových řešeních. Práci doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky
Student Juraj Čásar zpracoval diplomovou práci „Automatické polohování pro solární koncentrátorový systém“. Diplomová práce má kratší rozsah (včetně příloh 63 stran) a je převážně zaměřena na programování/oživení řídicího systému pro polohování koncentrátorového systému. Úvod práce popisuje různé motorové pohony, které považuji za trošku bezpředmětné. Protože nakonec pracuje pouze s jedním typem, je zbytečné popisovat různé možnosti. Navíc si dovoluji tvrdit, že čtenář podobné práce je znalý věci a tyto informace jsou tudíž zbytné. Stačilo to pouze v odrážkách. To stejné by se dalo říci o systémech na určování polohy. Nicméně je to bodem zadání. Chybí mi kapitola „Cíle práce“, která by jasně specifikovala studentův záměr. Z formálního hlediska udeří do očí značení jednotek formou „italics“ a hranaté závorky. Vždy stojaté písmo a kulaté závorky. A také citace – jsou vždy součástí textu, proto se píší před tečku odstavce. Občas se vyskytují formulace jako „shluk trubek“ apod. Obrázky trpí horším rozlišením. Jinak je práce na solidní úrovni. Z technického popisu je práce psaná neformálním jazykem. Na str. 39 uvádí, že knihovna OpenCV je použitelná pro Win a MacOS, přičemž Raspbian je Linux, prosím o vysvětlení. Na str. 45 uvádí výpočet výkonu. Tento výpočet je dle mého nesprávný. Počáteční teplota vody 100 °C, že počítá pouze s latentním teplem? Ztráty do okolí budou mnohem vyšší než udávaných 20 % vzhledem k dané konstrukci. Ale není to stěžejní část. Naopak oceňuji studentovo zapojení do skriptování v Pythonu a vytvoření prakticky dvou skriptů pro Arduino i Raspberry Pi. Cílů bylo dosaženo, proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B.
eVSKP id 134900