WILDOVÁ, K. Mechanicko-biologické způsoby zpracování odpadu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.
Hlavním cílem předložené práce je vytvoření výpočtového nástroje pro vyhodnocení rozdělení vstupního toku odpadu na výstupní materiálové produkty. Pomocí vytvořeného nástroje je popsána vhodnost aplikace mechanicko-biologické úpravy zbytkového směsného komunálního odpadu v českém prostředí. V současnosti není na území ČR tato technologie provozována. Jako zařízení pro mechanicko-biologickou úpravu lze označit celou řadu více či méně rozsáhlých technologických uspořádání s různým zaměřením celého provozu. Studentka proto zpracovala a vyhodnotila řadu rozdílných a často obtížně srovnatelných zdrojů se zaměřením na výstupní materiálové toky z technologie. Vytvořený výpočtový nástroj vhodně navazuje na dřívější práce provedené na pracovišti vedoucího práce a svou koncepcí umožňuje snadné získání požadovaných výsledků. Součástí nástroje jsou i přednastavené hodnoty reprezentující tři možná zaměření sledované technologie, které vycházejí z údajů ze skutečných provozů. Zadané cíle práce byly splněny v plném rozsahu. Postrádal jsem vyšší samostatnost při popisu vytvořeného nástroje a interpretaci dosažených cílů. Naopak oceňuji ucelenost a logické uspořádání práce. Hlavní výsledek práce, vytvořený výpočtový nástroj, je v současnosti využíván a dále rozvíjen pro výzkumné účely na pracovišti vedoucího práce. Celkově práci hodnotím kladně a navrhuji známku B - velmi dobře.
Hlavním cílem bakalářské práce slečny Kristýny Wildové bylo vytvoření výpočtového nástroje, který rozdělí vstupní tok odpadu na výstupní materiálové produkty. Bakalářská práce je rozdělena do šesti hlavních kapitol. V teoretické části je srozumitelně popsána současná legislativa, základní principy a technologické prvky zařízení MBU a zahraniční zkušenosti z vybraných zemí. Bohužel mi v teoretické části chybí jasně definované cíle předkládané práce, které jsou zřejmé pouze ze zadání. Praktická část obsahuje popis výpočtového nástroje a následně je provedena analýza MBU pro české odpadové hospodářství se zaměřením na TAP, kompostování a stabilizaci. Zisk bio odpadu z MBU je velmi problematická záležitost, protože z pohledu kvality je složitě uplatnitelný na trhu. Na tento problém je v práci upozorněno a patřičně okomentováno. V závěru práce se studentka věnovala výhřevnosti SKO jako celku a za využití vytvořeného nástroje a výstupních datových sad z nástroje JUSTINE stanovila výhřevnost SKO na republikové úrovni. Studentka v závěru práce argumentuje, že zařízení MBU v kontextu českého odpadového hospodářství nejsou perspektivní variantou. V práci se vyskytuje poměrně velké množství překlepů (např. „nakopírovaná výsledky“, „vstapní data“, „příno vložit“ a další), někdy je využit oddělovač tisíců někdy ne, chybí seznam tabulek, v seznamu zkratek chybí VIVIS, ZEVO, NEBEZ. Z pohledu legislativy postrádám vlastní interpretaci. Přes tyto formální záležitosti, práce splňuje vytyčené cíle a doporučuji práci k obhajobě se známkou C.
eVSKP id 105908