BAJO, V. Příprava polovodičových vzorků pro transmisní elektronovou mikroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Horák, Michal

Bakalářská práce se zabývá přípravou polovodičových vzorků pro transmisní elektronovou mikroskopii. Obsahuje poměrně obsáhlou a čtivou rešeršní část a student odvedl i dostatečnou experimentální práci v laboratoři. Na druhou stranu má práce i mnohé nedostatky, které plynou jendak ze studentova podcenění časové náročnosti experimentů a psaní samontné práce, druhak ze studentovy nezkušenosti s rozsáhlou vědeckou odbornou prací. Úroveň práce by zvýšilo zasazení do kontextu předchozího výzkumu v této oblasti na ÚFI FSI VUT a zejména kritická revize laboratorních výsledků a jejich vylepšení v dalších experimentech, na které z časových důvodů již nedošlo. Cíle bakalářské práce byly splněny. Celkově práci hodnotím jako dobrou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Bukvišová, Kristýna

Cílem bakalářské práce bylo popsat a provést přípravu polovodičových vzorků pro transmisní elektronovou mikroskopii (TEM). První část obsahuje přehled metod přípravy vzorků a je psaná poměrně pečlivě, ale obrázky jsou často jen zkopírované ve špatné kvalitě a texty v nich ani nejsou přeloženy do češtiny. Některé sekce práce jsou velmi zjednodušené a zasloužily by si podrobnější výklad (např. vysvětlení iontového odprašování 2.2.3. nebo popis fokusovaného iontového svazku (FIB) 2.2.5.). Ve druhé části se student nejdříve pokusil připravit dostatečně tenké vzorky z křemíkového substrátu pomocí FIB. Popis je velmi detailní a bezpochyby může posloužit jako návod pro někoho, kdo s přípravou lamel na mikroskopu TESCAN LYRA3 začíná. Nicméně zde chybí hlubší úvaha nad parametry leštění. Pro křemík navíc existuje mnoho literatury, ze které se dalo čerpat. Byly připraveny dvě lamely, bohužel se ani jeden vzorek nezdařil v kvalitě nutné pro úspěšnou analýzu v TEM. Druhým přístupem byla kombinace mechanické přípravy a iontového leštění, která částečně v důsledku poruchy zařízení skončila rozlomením vzorku během poslední části postupu. Proces je ale zdokumentován pečlivě. Nakonec byly lamely zobrazeny v TEM. Obrázky 3.40 a 3.41 jsou špatně popsané a není jasné, ze kterých lamel a jejich částí pochází obrázky ve vysokém rozlišení a difraktogramy. Celkově hodnotím práci přes nedostatky jako uspokojivou (D) a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 149904