KAPRINAY, Z. Aplikace bioniky při návrhu profilů lopatek vodní turbíny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Rudolf, Pavel

Student Zoltán Kaprinay se ve své práci zabývá aplikací některých aerodynamických tvarů inspirovaných přírodou na návrh lopatkování rychloběžné vírové turbíny. Rešerše, i vzhledem k počtu literárních pramenů, které jsou k dispozici, šla vytěžit více. Navíc je tato část textu napsána stylisticky ne úplně šťastně, z celé řady vět je patrné, že se jedná o doslovný překlad. V další části prezentuje metodu konformního zobrazení pro návrh tvaru lopatky. Výsledný 3D model je vytvořen alternativně v programu Autodesk Inventor a ANSYS Bladegen. Bohužel text práce je zatížen překlepy, gramatickými chybami a někdy i chybným slovosledem. Obsahová část by byla jistě lepší, kdyby si student lépe rozvrhl čas a intenzivněji se věnoval vlastní tvorbě lopatkové mříže. Práci hodnotím stupněm „C“ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Moravec, Prokop

Autor se ve své práci zabývá aplikací bioniky při návrhu profilů lopatek vodní turbíny. První a největší část práce se zaobírá uplatněním (využitím) bioniky v různých technických oborech, a to zejména v letectví a hydraulice. Druhá část je poté zaměřena na vírovou turbínu a její základní charakteristiku, typové varianty a možnost využití doložené třemi lokalitami – Krásněves, Podhradí a Želina. Třetí a poslední část se věnuje návrhu lopatky (lopatkování) oběžného kola vírové turbíny pro dané parametry. Ve svém návrhu autor využívá poznatků ze své rešerše – pro návrh průřezu lopatky byl autor inspirován pstruhem duhovým a tučňák oslí byl inspirací pro úhel opásání lopatky. Zajímavým poznatkem, který autor ve své práci nemá, by byla CFD simulace finálního tvaru oběžného kola vírové turbíny. Tato simulace by ukázala kvalitu návrhu vůči předepsaným parametrům kola. Největší výhrady směřují ke kapitole 4 – Návrh lopatky rychloběžné turbíny. A to hlavně absenci dodržování indexů veličin v závislosti na Eulerově turbínové rovnici; nekvalitní a často nic neříkají obrázky v podkapitole 4.2. A nakonec bych autorovi vytkl špatnou prezentaci výsledného návrhu lopatek – jeden obrázek tohoto návrhu je nedostačující. Počet překlepů, nepřesností a gramatických chyb přesahuje obvyklou míru u textu takového rozsahu. Tento fakt spolu i s nelogickou stavbou vět či odstavců kazí čtivost a celistvost této bakalářské práce. Dále bych vytkl využívání první osoby (jednotného i množného čísla) v kapitole 4 a v závěru. Tento přístup formování textu je u závěrečné práce nevhodný. Mezi další chyby patří ještě: -v anglickém abstraktu zajímavý název pro vírovou turbínu a to „girl turbine“ -špatná jednotka úhlové rychlosti v seznamu použitých symbolů a značek I přes tyto výtky bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 92763