FRANĚK, J. Konstrukce a aplikace mobilních robotů vhodných pro nevýrobní (neprůmyslové) použití [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Knoflíček, Radek

K obhajobě předložená BP se zabývá problematikou možného použití mobilních robotů v nevýrobním (neprůmyslovém) prostředí. V první části práce je uveden systémový rozbor procesu robotizace Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Ve druhé části se práce dále zabývá konstrukcí a aplikací mobilních robotů. Třetí částí práce popisuje aktuální trendy v oblasti konstrukce a aplikace autonomních mobilních robotů. V závěru jsou shrnuty nabyté poznatky a doporučení pro další rozvoj nových technologií mobilních robotů. BP postihuje poměrně zajímavou a aktuální problematiku konstrukce a zejména používání mobilních robotů tam, kde je nevýrobní prostředí, tedy v tzv. servisních aplikacích. Je poněkud škoda, že právě tento interes nebyl plně (na 100 %) odpovídající reálně projevenému zájmu, píli a úrovni znalostí bakalanta. Podrobným studiem obsahu této závěrečné práce lze konstatovat, že hlavní cíl i dílčí cíle byly ve smyslu zadání BP rámcově splněny, nikoliv však vyčerpávajícím způsobem. Hlavní kapitoly odpovídají bodům zadání BP, práce je přiměřeně rozsáhlá, i když nebyly dočerpány všechny zdroj informací, které mohly dát BP poněkud vyšší formu kvality. Z praxe je již poměrně dosti známých příkladů z oblasti servisní robotiky. Je pravděpodobné, že kdyby byl proveden systémový rozbor řešené problematiky v obecné rovině, nikoliv již jako aplikace na oblast knihovnictví, zvýšilo by to kvalitativní úroveň BP, včetně důkladnějšího hledání zdrojů citací. BP je velmi dobře zpracována podle požadavků vedoucího závěrečné práce. Je patrná snaha bakalanta splnit vedoucím stanovené vysoké nároky na BP kladené. Z formálního a obsahového hlediska jako vedoucí BP nemám vážných námitek a připomínek. Co se týká podobnosti BP se všemi nalezenými dokumenty, z hlediska kontroly citací a plagiátorství, tato dosahuje 13,0 %, což že možno klasifikovat po kontrole, že je % shody je zhruba v relaci, tedy v pořádku, neboť se jedná z části o BP rešeršního charakteru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Tůma, Zdeněk

Bakalářská práce se zabývala problematikou mobilních robotů v nevýrobním prostředí. Prvním cílem práce byl systémový robor řešené problematiky, což bych nazval spíše rešerše a využití systémového rozboru. V kapitole se též nachází možné řešení a uspořádání pracoviště s využitím autonomního mobilního robota. Kapitola neobsahuje hodnocení navržených variant a výběr vhodné varianty pomocí např. kriteriální analýzy. Následující kapitola obsahuje rešerši současného stavu v oblasti AMR, což by dle logiky věci měla předcházet před předcházející variantu. Kapitola je zbytečně nafouklá. Dle mého názoru by jako řešerše postačila kapitola 4. Citování sebesamotného není v případě vámi vytvořeného obrázku nutné. Cíle práce však byly splněny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 157020