ŠULAVÍK, J. Detekce krevního řečiště ruky v oblasti prstů za účelem detekce živosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Rydlo, Štěpán

Z hlediska dosažených výsledků a aktivity studenta po celou dobu práce navrhuji hodnocení B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání bakalářské práce hodnotím jako složitější z důvodu vytváření analýzy současného výzkumu, kdy zatím neexistují žádná prokázaná fungující zařízení a metody na sledování dané problematiky. Student tak pracoval s experimentálním zařízení a hledal metody pro co nejlepší dosažení výsledku.
Práce s literaturou Student použil navrženou literaturu a dále aktivně sháněl další zdroje pro řešení dané problematiky nebo které s danou problematikou aspoň částečně souvisejí.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student po čas řešení moc dosahované výsledky v celku konzultoval a snažil se o zjištění směru, kterým by se daná implementace měla ubírat.
Aktivita při dokončování Student při dokončení poslal práci ve stanoveném čase a bylo to možné provést připomínky vedoucího.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Goldmann, Tomáš

Celkově hodnotím zpracování technické zprávy jako lehce nadprůměrné. Hodnocení je především ovlivněno realizačními výstupy. Z důvodu drobných výhrad ke splnění zadání, jsem se rozhodl studenta hodnotit stupněm uspokojivě (D). Nicméně pokud student adekvátně odpoví na otázky oponenta, prosím komisi o zvážení vyššího hodnocení této práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Jedná se o práci z oblasti zpracování obrazu a biometrie zaměřenou na vizualizaci krevního řečiště v obraze. Jelikož lze pro realizaci zadání použít dostupné metody z oblasti počítačového vidění a zpracování obrazu, hodnotím zadání jako průměrně obtížné. Nicméně zadání je psáno poměrně nejednoznačně, kde v názvu je uvedená detekce krevního řečiště, v bodě 1 se pak píše o zvýraznění krevního řečiště a v bodě 3 je použitý pojem vyznačení krevního řečiště. Jelikož návrh a implementace se vážou k pojmu vyznačení , bude hodnocení vztaženo k tomuto pojmu.
Rozsah splnění požadavků zadání V rámci práce bylo řešeno pouze zvýraznění krevního řečiště, nikoliv jejich samotné vyznačení. Nicméně student implementoval všechny potřebné věci proto, aby i vyznačení krevního řečiště mohlo být jednoduše implementováno. Nicméně v práci tomu tak není.
Rozsah technické zprávy Technicka zpráva má přibližně 60 normostran a je tak v obvyklém rozmezí.
Prezentační úroveň technické zprávy 78 Práce je rozdělená do 7 kapitol, které na sebe navazují. Pro lepší vyvážení rozsahu jednotlivých kapitol by bylo vhodné sloučit kapitolu 4 Návrhy metod pro vyznačení krevního řečiště a kapitolu 5 Implementace metod pro vyznačení krevního řečiště . V kapitole 5 je na začátku uveden popis spouštění programu, který bych uvítal spíše v technické dokumentaci než v technické zprávě nebo alespoň na konci kapitoly implementace. Další výtka směřuje k Obrázku 5.2 Diagram toku implementace globálního prahování , který by bylo vhodné pojmenovat jinak. V kapitole 6 pak obrázek 6.4 nemá žádnou referenci v textu.
Formální úprava technické zprávy 75 Práce se velice dobře čte a obsahuje minimum gramatických chyb. Z hlediska typografie pak lze nalézt chyby jako jsou chybějící mezery mezi jednotkou a hodnotou, používání x místo matematického krát a dále pak typografické chyby v seznamech.
Práce s literaturou 80 Práce obsahuje celkem 25 bibliografických zdrojů, které se především skládají z odborných článků, které jsou relevantní k řešenému tématu. Výtkou je nejednotnost používání referencí v popisech obrázku, kdy v některých případech je reference za tečkou jindy před tečkou.
Realizační výstup 62 Dle zadání bylo zapotřebí vytvořit dva realizační výstupy, a to databázi a program pro vyznačení krevního řečiště. Co se týče databáze, tak student využil fotografie dodané vedoucím, které modifikoval a rozčlenil do složek. Jelikož je práce z oblasti biometrie, chybí mi v popisu databáze údaje, jako je počet nasnímaných osob, zda se jedná o pravou ruku či levou a případné další atributy. Navíc se v zadání píše, že má být vytvořená databáze s viditelnými otisky prstů, přičemž v práci je pak uvedené, že databáze obsahuje i snímky s rozmazanými otisky tak, aby byly potlačeny. Jelikož tento požadavek vzešel z konzultace s vedoucím práce, nehodnotím tuto skutečnost negativně. Co se týče realizačního výstupu, tak se jedná o Python skripty, které jsou příkladně komentované. Co se týče rozsahu, tak se nejedná o příliš komplexní řešení. Student implementoval dvě metody prahování a provedl s nimi experimenty. Cílem zadání mělo být vyznačení krevního řečiště, což výsledná aplikace nedělá, jelikož na jejích výstupech není možné rozlišit krevní řečiště od pozadí (oba prvky mají černé pozadí). Nicméně student v rámci tohoto realizačního výstupu implementoval vytvoření masky, která odděluje ruku od pozadí, takže implementace vyznačení krevního řečiště by měla být poměrně snadná.  Odevzdaná aplikace je plně funkční.
Využitelnost výsledků Výsledky jsou využitelné jako součást řešení pro rozpoznávání osob na základě krevního řečiště ruky v oblast prstů.
Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 143860