FASURA, D. Kalibrační fantomy pro zobrazovací systémy pomocí 3D tisku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Dostál, Marek

Předložená bakalářská práce má délku 54 stran, čímž lehce překročila doporučený rozsah, ale toto je převážně dáno větší mírou obrázků, jejichž počet se ovšem student snažil minimalizovat. Formální úprava textu je jednotná a odpovídající bakalářské práci. Jazyková úroveň by mohla být místy lepší, ale je dostatečná. Student aktivně dohledával informace v literatuře, byl kladen velký důraz na správné citování, což bylo dodrženo. Výstupem bakalářské práce je nejen text samotné práce, který může sloužit jako přehledový článek o možnostech 3D tisku, ale i vytištěný, použitelný a používaný fantom pro pravidelné ověřování stability CT systémů v naší nemocnici. Tento fantom byl už několikrát použit a zpětná vazba radiologických asistentů je kladná. Student pracoval samostatně a aktivně. Pravidelně chodil připravený na konzultace, účastnil se měření a samostatně vyhodnocoval a interpretoval data. S prací studenta jsem byl nadmíru spokojen, proto hodnotím jeho bakalářskou práci 95 body a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Student se ve své práci věnoval návrhem a realizací vhodných fantomů pro hodnocení kvality CT zobrazovacích systémů. Předložená práce má rozsah 56 stran a je rozdělná do 8 kapitol včetně úvodu a závěru. V prvních částech práce se student zabývá teorií. Nejdříve se jedná o samotné zobrazovací systémy CT. Zde by doporučil vynechat historický popis a spíše se do větší hloubky věnovat modernímu systému, se kterým student pracoval. V další části se student zabývá otázkami zkoušek a kalibrace CT systémů. Jedná se o velice zdařilou část práce, která v podstatě teoreticky představuje to hlavní jádro celé práce. V další části práce se student věnuje teoretickému popisu 3D tisku, který následně pro výrobu fantomu využil. Zde bych rovněž doporučil omezit některé zcela standardní popisy a návody k 3D tisku (nastavení první vrstvy, čistící věž, řešení ucpané trysky, warping atd.). Jak popis historických generací CT, tak tyto popisy problematiky 3D tisku působí v práci jako zbytečná vata. V praktické části práce se student zabývá již samotným návrhem fantomů. Jedná se o velice zdařilou část práce, kde jsou detailně včetně parametrů nastavení 3D tiskárny popsány jednotlivé kroky při návrhu a testování vhodného fantomu. Finální fantom je pak následně testován, porovnán s fantomem dostupným na pracovišti a provedená odborná diskuze. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, řazení do kapitol je přehledné, je využíváno citací. Nicméně bych zvážil, jestli jsou podpůrné materiály k přednášce vhodným primárním zdrojem (citace [1])? Rovněž by bylo vhodné upravit seznam literatury (zejména zalamování odkazů) a zejména u časopiseckých publikací není nutné uvádět celý link pro stažení, mnohem vhodnější je využití DOI. I přes uvedené nedostatky hodnotím práci jako velice zdařilou a všechny body zadání byly splněny. Výsledné hodnocení 90/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 150799