SLAVOV, J. Nástroj pro vizualizaci a poslech vibračních signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Čala, Martin

Bakalářská práce studenta Jana Slavova na téma „Nástroj pro vizualizaci a poslech vibračních signálů“ navazovala na semestrální projekt. Na pravidelných konzultacích byl student připraven a chtěl velmi aktivně něco programovat. To se trochu negativně odrazilo v návrhu výsledné aplikace. Problémy při implementaci řešil student samostatně, zejména s použitím internetových diskuzí a nápovědy. Bohužel se student dostal před odevzdáním do časové tísně, což se negativně projevilo na otestování programu a rozsahu textové části práce. Program ale až na menší nedostatky splňuje záměr zadání. Práci hodnotím stupněm C/70 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Mancl, Vlastimil

Úkolem studenta bylo vytvoření aplikace ve vývojovém prostředí LabVIEW, pro vizualizaci a možnost poslechu vibračních signálů. Lze prohlásit, že student splnil všechny body zadání. Odevzdaný dokument je členěn do 12 kapitol a délka textu je 27 stran. Kapitoly chronologicky odpovídají zadání. Celková kvalita textu je na dostačující úrovni. Nicméně se zde nachází spousta překlepů, mnohá souvětí jsou těžkopádná a text je místy zmatený. Text obsahuje velké množství zbytečných informací. Například je u všech popisovaných funkcí zmíněno, že obsahují vstup a výstup pro práci s chybami. Nižší kvalitu dokumentace a jeho špatnou srozumitelnost podtrhává absence obrázků a seznamu zkratek. V celé práci se celkově nachází 4 obrázky, což je pro práci věnující se grafickému programovacímu jazyku málo. Z toho se 3 věnují průzkumu nástrojů pro práci se zvukem a jen jeden se týká výsledné aplikace. A i ten uvádí nic neříkající vývojový diagram. Mnohá místa obsahují sáhodlouhý popis části programu, který by byl srozumitelnější, kdyby byl doplněn o obrázek. Negativně například hodnotím absenci obrázku s konečnou podobou čelního panelu. Nízkou úroveň dokumentace podtrhuje i samotný závěr, který je kromě posledního odstavce zkopírován ze semestrální práce. Tím došlo k tomu, že zde student nepíše o věcech, které udělal, ale které teprve udělá. Student dále v práci detailně popisuje, jak byly naprogramovány jednotlivé části aplikace, do které jsou zakomponovány pokyny pro obsluhu, které jsou mnohdy nepřehledné a velmi stručné. V práci mi chybí souvislý návod pro obsluhu aplikace a popis, který by sloužil jako návod pro budoucí rozšíření. Bez návodu není zcela zřejmé, do jaké míry je splněn bod zadání č. 4. Je nutno ale dodat, že na aplikaci lze poznat, že student projevil značné úsilí a tím potvrdil své bakalářské schopnosti. Ale i její ovládání je těžkopádné a neintuitivní, což by mohl spravit již zmíněný návod. Přehlednosti programu nepomáhá ani měnící se rozložení společných ovládacích prvků různých dialogových oken. Celá práce tak působí rozpracovaným dojmem, což může být následek špatně rozvrhnutého času na dokončení. Nejvíce její kvalitu zhoršuje úroveň odevzdané dokumentace. I přes výše zmíněné připomínky jsem ale přesvědčen, že student prokázal bakalářské schopnosti a práci navrhuji k obhajobě a navrhuji hodnocení D/69b.

Navrhovaná známka
D
Body
69

Otázky

eVSKP id 134770