LITOVSKA, A. Nízkofrekvenční aktivní bezprahové napěťové detektory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Šotner, Roman

Studentka pracovala na návrhu přípravku aktivních bez-diodových napěťových detektorů pro laboratorní výuku v předmětech analogového zaměření studia. Vybrala několik typů a realizací z dostupných obvodů v literatuře a katalogových listech (detektor špičkové a efektivní hodnoty, detektor s kvadratickou převodní charakteristikou) i možnost porovnat je se standardním pasivním diodovým detektorem. Řada těchto aktivních obvodů pracuje i jako kvadrátor nebo precizní usměrňovač. Všechny tyto případy přípravek umožňuje sledovat. Teoretický základ principu uvedených obvodů je detailně zpracován a doložen vztahy. Provoz obvodů je doložen simulacemi a následně měřením. Je vyhodnocena chyba proti předpokladu a teorii. Práce je přehledná a poměrně kvalitní i po formální stránce, místy by se hodilo použít lepší zarovnání textu. Po formální a grafické stránce ilustrací je text jednotný. Obrázky jsou kvalitní a dobře čitelné. Je tu několik drobností, překlepů a např. v seznamu literatury teoretické části návodu k úloze (příloha) chybí číslování. Práce studentku bavila a pravidelně s nadšením a zájmem docházela na konzultace. Závěrem lze říct, že práce je velmi zdařilá a prototyp přípravku pracuje dle předpokladů. Z časových důvodů jsem od finalizace všech kusů před termínem odevzdání ustoupil. Studentka je dokončí v následujících týdnech. Navrhuji hodnocení 90b/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Theumer, Radek

Bakalářská práce studentky Anny Litovské se zaobírá moderními obvodovými strukturami aktivních napěťových detektorů bez využití diod. Text je smysluplně členěn, od teoretické části přes popis jednotlivých zapojení včetně podložení matematickými výrazy až po simulace a měření a konečnou realizaci laboratorního přípravku. Cením důkladnost při vypracování textové části, kdy jsou formálně a stylisticky správně použity odkazy na literaturu, rovnice, dolní (případně horní) indexy, zápis proměnných, konstant apod. Formální, gramatické chyby a překlepy jsou velmi ojedinělé, což značí, že si studentka dala s textem práci. V práci se nachází pár nesmyslných vyjádření, zřejmě nedokončených myšlenek, např na straně 10: "Špičkové detektory jsou navrženy pro měření maximální hodnoty signálu po určitou dobu, ale zároveň. Pasivní ...". Formulaci „Dioda žádné prahové napětí nemá“ na straně 11 považuji za nešťastnou. Hodilo by se k formulaci například doplnit, že jde o reálnou diodu, jejíž chování je popsáno Shockleyho rovnicí, kde skutečně žádné prahové napětí nefiguruje. Jiný fyzikální popis funkce PN přechodu však prahové napětí k popisu funkce využívá, což může být matoucí. Cením však poměrně pokročilou myšlenku nad funkcí PN přechodu. Některá slova jsou použita ve zvláštním tvaru, např. „stabilnost“ jakožto vlastnost obvodu by bylo lepší prezentovat jako „stabilitu“. V matematických vzorcích se vyskytují většinou správně použité desetinné čárky, někde jsou ovšem nesprávně použité desetinné tečky. V teoretické části protokolu k úloze chybí číslování zdrojů literatury. Dále oceňuji velice pěkně prezentované výsledky, dobře popsaná schémata, čitelné a barevně odlišené grafy i na první pohled přehledné srovnání dosažených parametrů jednotlivých zapojení v závěru práce. Simulační schémata ze simulačního prostředí PSpice jsou sice přiložena v příloze, nicméně základní popis použitých simulačních modelů (ideální simulace v levelu 1, behaviorální modely?) by mohl být zmíněn už v textu práce. K podkladům pro výrobu přípravku by měla být dodána i soupiska všech použitých součástek a komponent. Dále by mohlo být lépe specifikováno, co bylo použito k experimentálnímu měření (přiložena pouze fotografie pracoviště). Výše zmíněné výtky však nemění nic na tom, že práce jako celek je kvalitní zejména i proto, že obvodové realizace jsou podle mého názoru originální. Výsledkem je navíc nová názorná laboratorní úloha, která zpestří výuku analogových obvodů na ústavu. Práci jednoznačně doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B/84 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 151703