BÁRTA, V. Mechanické vlastnosti gelových aprotických elektrolytů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlaříková, Marie

Pan Bárta zpracoval diplomovou práci na tema "Mechanické vlastnosti gelových aprotických elektrolytů".V teoretické části práce se věnoval polymerním elektrolytům, jejich přípravě, měření elektrické vodivosti a mechanických vlastností. V experimentální části práce uvádí vlastnosti asi 40 připravených vzorků gelových aprotických elektrolytů, připravených tepelnou polymerací a UV polymerací. V závěru zhodnotil jejich vlastnosti jak elektrické tak mechanické a navíc zjistil jejich teplotní stabilitu pomocá TG a DTG analýzy. Diplomant pracoval velmi samostatně a iniciativně. Práci lze vytknout drobné nedostatky, např. místo Glove Box doporučuji používat rukavicový box. Ve zhodnocení výsledků je nepřehledné používání číslic k označení vzorků sada 1A a podobně. Je obtížné vyhledávat v textu v čem se tyto vzorky liší Práci dopolučuji přijmout k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 46/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Musil, Michal

Bc. Vladimír Bárta vypracoval diplomovou práci na téma Mechanické vlastnosti gelových aprotických elektrolytů. V úvodní části seznamuje s generacemi gelových polymerních elektrolytů, nedostatečně se věnuje novým materiálům (monomery, soli). Za důvod nedostatečné hloubky teoretické části považuji studium malého množství odborné literatury. Student se opírá pouze o 11 zdrojů, z nichž není ani polovina původních děl. Naopak část o mechanických zkouškách materiálů je zpracována dobře. V textu jsou užity odborné termíny bez výkladu (iontová kapalina, převodové číslo). Dále se zde vyskytují nejasné formulace, stylistické a typografické chyby. V praktické části student jak slovně, tak obrazně podrobně popisuje přípravu UV iniciovaných polymerních elektrolytů. Výhradu mám k popisu jednotlivých vzorků gelů, orientace mezi textem a tabulkami je značně složitá. U výsledků relativních vodivostí elektrolytů chybí přesná metodika měření a Nyquistovy diagramy. Mimo vodivostní a mechanické zkoušky provedl student nad rámec zadání také termogravimetrickou analýzu polymerních elektrolytů. Z hlediska použitelnosti gelů jako materiálů s vyšší požární bezpečností mám výhrady k interpretaci TG křivek. Důležitá je především teplota, kdy začíná docházek k degradaci materiálů a míra této degradace. Student vyhodnocoval parametry, které jsou až sekundární. Diplomant v závěru hodnotí svoji práci, detailně diskutuje vhodnost jednotlivých kompozic gelových polymerních elektrolytů. Dále navrhuje možnosti dalších experimentů v této oblasti. Autor splnil zadání a přes nedostatky ve zpracování doporučuji tuto diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 40567