DĚCKÝ, M. Bezpečnost optických vláknových infrastruktur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Martin Děcký se ve své bakalářské práci věnuje problematice bezpečnostních rizik optických vláknových infrastruktur. V rámci praktické části měl student provést analýzu rizik z pohledu detekce modifikace optických infrastruktur a experimentálně ověřit alespoň pět vybraných metod. Přestože předložená práce splňuje cíle v plném rozsahu, kvalita vypracování je spíše podprůměrná. Student sice průběžně konzultoval dílčí postupy, řešení a výsledky, nicméně aktivně začal téma řešit se značným zpožděním (částečně ze zdravotních důvodů), což se na kvalitě práce projevilo. Text je velmi obecný a chybí detailnější popis hlavně klíčových oblastí souvisejících s tématem práce. Kromě toho text obsahuje řadu nepřesností a chybných tvrzení. V rámci praktické části provedl ověření vybraných dostupných metod. Student pracoval samostatně, nicméně kvalita zpracování některých měření, ale i následné vyhodnocení nejsou provedeny vhodně. To je dle mého názoru z velké části způsobeno právě nedostatečným teoretickým základem. Celkově se jedná o podprůměrně zpracovanou práci. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D, 68 bodů.
Student zpracoval práci na téma Bezpečnost optických vláknových infrastruktur. Teoretická část pojednává o optických vláknech, přenosech a prvcích optických infrastruktur. Teoretická část je v mnoha případech psána neodborně, objevuje se zde velké množství typografických chyb, nekvalitních obrázků a zvláštních formulacích. Navíc se mnoha případech jedná o vyložené nepochopení problematiky, případně prokazatelně nepravdivá tvrzení (např. Optický zesilovač funguje na principu takzvané laserové pumpy, která přidává do optického vlákna erbiové ionty). Práce se zdroji je na podprůměrné úrovni, kde často několik po sobě jdoucích odstavců, citují jeden zdroj. Některé odstavce jsou pouhou kopií zdroje přeloženou translatorem (viz kapitola 1.1.4). Praktická část pak splňuje zadání v minimálním rozsahu a výsledky prezentuje velice nezdařile. Důležité informace o útlumu vlákna při určitých ohybech jsou skryty špatně zvolenou osou, tudíž není možné určit útlumy u větších poloměrů ohybu (viz obr. 6.1 a 6.2). Dále zde chybí důležité informace například o délkách měřených vláken (viz kapitola 6.2.2). Seznam literatury obsahuje chyby a využívá několika citačních stylů naráz. Seznam symbolů a zkratek není seřazen, takže se v něm těžko vyhledává. Celkově je tedy práce na podprůměrné úrovni, avšak zadání bylo splněno, tudíž hodnotím známkou E/55.
eVSKP id 155913