ČERNÝ, T. Ověření vlivu geometrie na dynamické vlastnosti ponořeného tělesa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Habán, Vladimír

V předložené diplomové práci je uvedeno experimentální ověření a stanovení přídavných účinků kapaliny na ponořené těleso. Diplomant se věnoval experimentu, kde pro různé šířky plechu stanovil přídavnou hmotnost a přídavné tlumení. Vyhodnocení přídavných účinků bylo provedeno odděleně pro případ ohybových kmitů a torzních kmitů. Následně uvádí ve svoji diplomové práci i proležení těchto přídavných vlivů tak oba bylo možno stanovit přídavné vlivy pro jiné geometrie. Diplomant pracoval samostatně, vzorově plnil všechny připomínky vedoucího diplomové práce. Diplomat se dobře orientoval v zvoleném tématu. Diplomová práce je napsaná na velmi vysoké úrovni. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pochylý, František

Diplomová práce je zdařilou studií nestacionárního pohybu pružného tělesa v nestlačitelné kapalině. Zvláštní pozornost je věnována analýze různých metod stanovení poměrného útlumu, využitím Fourierovy transformace. Analýza je provedena velmi důkladně a výsledky jsou správně aplikovány, při srovnání teorie a experimentu. Hlavní část práce je věnována experimentu v souvislosti s modální analýzou. Metody modální analýzy jsou aplikovány na kmitání nosníku v kapalině, při různých okrajových podmínkách. Výsledky lze považovat za původní, zejména pokud se týká částečně ponořeného nosníku. Z experimentu byly vyvozeny správné závěry, týkající se blízkosti vlastních frekvencí a ponoření nosníku v uzlu, příslušného vlastního tvaru kmitu. V této části lze velmi dobře hodnotit množství poznatků, týkajících se závislosti poměrného útlumu na hloubce ponoření, při různých tvarech kmitu. Výsledky jsou velmi cenné a dávají dobrou představu o náročnosti dané problematiky, zejména v závislosti na nejistotách měření. Navíc lze ocenit závěry literární rešerše, která inspirovala studenta k návrhu experimentu. Na str. 11 jsou však v závěrech rozpory, které student objasní při obhajobě diplomové práce. Autor diplomové práce vychází při své analýze z výrazu (3.15), který ovšem popisuje kmitání hmotného bodu, nikoliv tělesa. Odpovídá vztah (3.15) principu modální analýzy? Jak bude výrazu (7.4) využito pro stanovení přídavné hustoty kapaliny? Využití tohoto výrazu je velmi důležité, neboť na této koncepci je založena metodika stanovení přídavné hustoty kmitajícího nosníku v kapalině. Princip metody je správný a lze jej považovat za originální přínos diplomanta pro obor nestacionárního pohybu pružného tělesa v kapalině. Závěrem lze konstatovat,že diplomant odvedl velké množství práce s originálními nápady. Doporučuji diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 118000