ŠVARCOVÁ, L. Chirální analýza syntetických vonných látek ve vodním ekosystému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. .

Posudky

Posudek vedoucího

Čáslavský, Josef

Předložená diplomová práce představuje na našem ústavu první pokus o chirální analýzu syntetických vonných látek ze skupiny lineárních musk sloučenin tuzemské provenience pomocí plynové chromatografie s hmotnostně spektrometrickou detekcí. S přihlédnutím k této skutečnosti musela diplomantka řešit řadu situací, v nichž bylo k dipozici velmi málo zkušeností. Skutečnost, že se přes všechny problémy propracovala k metodě, pomocí níž pak byly úspěšně analyzovány reálné vzorky z ČOV Brno-Modřice odebrané v různých stupních čistícího procesu, lze tedy hodnotit jako úspěch. Je evidentní, že pro pokračovatele v této zajímavé, ale značně komplikované problematice zůstává otevřeno poměrně široké pole působnosti. Považuji rovněž za potřebné vyzdvihnout stylistické schopnosti diplomantky, které jsou podle mé zkušenosti na výjimečně dobré úrovni. Předloženou diplomovou práci k obhajobě doporučuji a hodnotím ji stupně, výborně / A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mravcová, Ludmila

Předložená diplomová práce je v rozsahu 145 stran, kde téměř 50 stran tvoří různé přílohy. Samotný text práce je klasicky a přehledně členěn na část teoretickou a praktickou. V seznamu použité literatury je uvedeno přes 130 odkazů. Práce je sepsána na velmi dobré jazykové úrovni a nevyskytují se zde téměř žádné překlepy a pravopisné chyby. V teoretické části studentka podrobně popisuje problematiku chirálních sloučenin, jejich význam v životním prostředí, se zaměřením na syntetické vonné látky. Tyto sloučeniny v textu podrobně charakterizovala. V rešeršní části,která se týká výskytu těchto látek ve vodních ekosystémech bych uvítala spíše přehlednou tabulku shrnující dosavadní výsledky, než jednolitý text s výčtem koncentrací (str. 35 - 37). Citované články jsou také ve velké míře staré již téměř 20 let. Nejsou dostupná nějaká aktuální data? V experimentální části jsou přehledně a srozumitelně popsány jednotlivé použité metody, průběh optimalizace experimentů a v tabulkách jsou shrnuty výsledky měření. Kvalitu výsledků mírně snižuje fakt, že optimalizované podmínky pro chirální separaci látek dosažené na GC/FID se nepodařilo přenést i na systém GC/MS. Tudíž chirálně byly separovány pouze dvě sloučeniny. Jednotlivé vzorky byly během jednoho dne vždy odebírány přibližně ve stejný čas. Jaké je ale zdržení vody na ČOV? Nebylo by správnější srovnávat hodnoty z odběrů s odpovídajícím zdržením? V celkovém hodnocení předložené práce mohu konstatovat, že se studentka zorientovala v dané problematice. Z práce je vidět, že bylo věnováno velké množství času na optimalizaci používaných metod. Počet analyzovaných vzorků však mohl být větší. Diplomová práce splňuje všechny potřebné požadavky a hodnotím ji stupněm A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 62898