KRŮPA, J. Virtuální zprovoznění robotizované kompletace hřídele [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Bražina, Jakub

Předložená diplomová práce o celkovém počtu 88 stran měla za cíl virtuální zprovoznění robotického pracoviště pro kompletaci hřídele. Po celou dobu student pracoval velmi aktivně, často konzultoval a výsledkem je práce, která předčívá požadavky kladené na takový typ práce. Oceňuji multikriteriální analýzu při volbě nejvhodnější koncepční varianty pracoviště. V rámci tvorby simulace student využil velmi kreativního přístupu při snaze simulovat různé druhy kompletovaných hřídelí, kdy na základě signálu z PLC je automaticky upravena kinematika simulačního modelu. Dále student aktivně využil průvodců pro tvorbu HMI panelu a díky tomu vytvořil HMI panel se všemi náležitostmi pro takřka okamžité nasazení v praxi. Taktéž oceňuji zpracování komunikace mezi robotem KUKA a nadřazeným PLC. Předložená práce je přínosná jako další studijní materiál a podklad pro tvorbu dalších diplomových prací podobného tématu. Celkově práce působí dobrým dojmem a doporučuji ji k obhajobě s celkovým hodnocením výborně A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Szabari, Mikuláš

Předložena diplomová práce splňuje všechny zadané cíle. Začátek práce je věnován rešerši v oblasti virtuálního zprovoznění, HMI a autonomní manipulační technice. Následuje návrh pracoviště bez popisu montovaného rotoru motoru. Práce tak ztrácí přehlednost a je stěží hodnotit navrhované postupy, komponenty a celkové pracoviště. V kapitole návrhu pracoviště byly také zpracované 3 návrhy, kde je robot určen pouze pro montáž, a ne pro vyskladnění a nachystání rotoru, co je nejnamáhavější úkol, který zůstává na obsluze. Tedy důležitost kritéria komfortu obsluhy bych považoval za významnější. Práce pokračuje modelováním vybraného pracoviště, kde student správně navrhuje vlastní řešení komponent a popisuje jejich funkčnost. Následuje tvorba simulačního modelu, kde se student pečlivě zpracovává řízení robotů a originálním způsobem řeší nedostatky simulační prostředí a dosáhne tak modifikovatelnou montáž. Součástí této kapitoly jsou i bezpečnostní prvky, které jsou v simulaci funkční a jsou schopny testovat funkčnost PLC řízení. Poslední kapitola je zaměřena na PLC a HMI, kde student ukázal své hluboké znalosti a schopnosti programátora. Menším nedostatkem práce jsou formálně náležitosti jako volné řádky, poloprázdné stránky a umístnění začátku kapitoly 6. Práci hodnotím jako velmi dobrou a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 139860