JIRÁSEK, F. Návrh a realizace univerzální NFC čtečky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Úkolem studenta bylo navrhnout a vyrobit univerzální NFC čtečku, kterou by bylo možné jednoduše integrovat do autonomních buněk Testbedu I4.0 který se nachází v laboratořích UAMT. Student měl nejprve nastudovat problematiku NFC, provést průzkum trhnu a následně navrhnout, vytvořit a otestovat NFC čtečku komunikující prostřednictvím Modbus TCP. Student pracoval průběžně, svědomitě a pravidelně v dostatečné míře využíval konzultací. S některými odbornými problémy potřeboval drobnou pomoc. Formální část práce je na uspokojivé úrovni. V textu se vyskytují stylistické chyby, časté překlepy a krkolomné větné konstrukce. Literaturu student využívá v odpovídající míře. Studentovi se podařilo splnit všechny body zadání, a funkčnost univerzální čtečky demonstrovat. Po odborné stránce jsem u pana Jiráska zaznamenal významný pokrok a v rámci své závěrečné práce prokázal, že je schopen navrhnout, zrealizovat a implementovat jednoúčelový embedded systém. Tato skutečnost vypovídá o studentových bakalářských schopnostech, a proto navrhuji hodnocení 79 b, C.
Cílem BP pana Jiráska byl návrh a realizace univerzání NFC čtečky, které by měla být využita v rámci Testbedu 4.0 - Samočinný barman, a to jak z pohledu hardwarového, tak softwarového řešení. Student se v rámci práce seznámil s technologií NFC, a to včetně jejího principu, různých režimů komunikace pomocí NFC a k tomu potřebných norem. Student se taktéž seznámil s dalšími, v práci důležitými, technologiemi jako je Ethernet, PoE nebo komunikace pomocí Modbus TCP/IP. Na základě toho student vydefinoval požadavky pro zařízení a provedl průzkum trhu. Vzhledem k primární aplikaci univerzální NFC čtečky bylo rozhodnuto že pro využití v rámci samočinného barmana je nejvhodnější specializované řešení, a to jak z pohledu hardwarového, tak softwarového. Student tak vyvořil funkční koncept i reálnou funkční implementaci hardwaru takovéto čtečky. Podrobný popis postupu návrhu jednotlivých hardwarových částí je v kapitolách 6 a 7. Nutné je zejmená vyzdvihnout návrh a realizaci antény pro komunikaci pomocí NFC, kdy student musel nejdříve nastudovat potřebné informace pro implementaci antény, dále student ručně vypočetl parametry pro anténu a samotný výpočet ověřil v dosupném softwarovém nátroji od firmy NXP. V rámci kapitoly 8 je taktéž studentem popsána implementace softwarového vybavení pro univerzální NFC čtečku. Zde student stručně pojednává o zakladním zprovoznění všech potřebných periferií, které byly v návrhu uvažovány. Samotná textová část je rozdělena na 8 kapitol, které jsou vhodně rozsáhlé a logicky na sebe navazují. V rámci práce byly však taktéž nalezeny jisté neduhy z pohledu spisovné čestiny jako jsou časté překlepy ve slovech. V práci jsou taktéž mnohá schémata, která nesou pouze anglické názvy, přičemž i v nich jsou překlepy jako „FRONTED“ namísto „FRONTEND“. Dále, z pohledu textu kapitoly 8, která pojednává o implementaci softwarového vybavení, jsou některé popisy kódu příliš vágní, případně není jasné zda a jak je funkce implementována – viz kapitola 8.3 komunikace. Práce by taktéž měla obsahovat podrobné vysvětlivky atributů jednotlivých tabulek – viz tabulka 6.2. Nutné je však zmínit, že práce je z pohledu technického opravdu přínosná a obsahuje pro skupinu průmyslové automatizace výraznou přidanou hodnotu. Zadání práce bylo kompletně splněno a práce je dobré technické úrovni. Vzhledem k uvedeným skutečnostem navrhuji hodnocení 75 b / C. Pakliže by však student prokázal, že realizace protokolu Modbus TCP/IP v rámci softwarového vybavení by byl pouze implementační detail, přikláním se k hodnocení 80 b / B.
eVSKP id 142683