SUK, J. Optimalizace životního cyklu transformátoru 110/22 kV [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Jiří Suk svoji diplomovou práci vypracovat v dostatečném rozsahu a splnil všechny body zadání. Práce je zaměřena na popis ekonomické a technické životnosti transformátorů. V teoretické části práce jsou popsány parametry transformátorů, hospodárnost transformátorů, výpočty optimálních jmenovitých výkonů a možnosti analýzy kvality oleje a kontroly výskytu plynů. Praktická část je zaměřena na výpočet ekonomické návratnosti a na přechod zákazníka z napěťové hladiny 22 kV na 110 kV. Student na své práci pracoval průběžně, využíval konzultací i seminářů s prezentací dílčích výsledků. Při tvorbě práce bylo čerpáno z velkého množství převážně tuzemských zdrojů a z materiálů poskytnutých konzultantem z E.ON ČR, s.r.o. Z pohledu vedoucího vím, že získávání informací z této oblasti je velmi obtížné a časově náročné. Proto velmi pozitivně hodnotím přístup studenta k danému tématu. Bohužel místy se objevují překlepy, ale i tak je výsledkem kvalitní práce, ve které student prokázal svojí orientaci v této ekonomické problematice. Proto doporučuji práci k obhajobě u SZZ a hodnotím za A (96 bodů).
Student Jiří Suk zpracoval diplomovou práci na téma Optimalizace životního cyklu transformátoru 110/22 kV. Práce je členěna do 8 kapitol. První dvě se zabývají obecným popisem transformátorů. Kapitola třetí přináší obecný koncept hodnocení ekonomických veličin při provozu transformátorů. V kapitole páté se zabývá ekonomickou efektivitou z pohledu regulace trhu. Správně student zahrnul do úvah i pojem regulační báze aktiv, potažmo vážený průměr nákladů kapitálu, tzv. WACC. Základem práce je zejména teoretické hodnocení životnosti transformátorů z několika úhlů pohledu. Jedná se o hodnocení kvality oleje, impregnace papírových izolací a kontroly výskytu plynů. Praktická část se převážně věnuje výpočtu ekonomické návratnosti se započtením WACC a RCF (roční ekvivalentní hodnotou). Kladně hodnotím skutečnost, že je počítáno s reálnými hodnotami energií konkrétních stanic. Poslední část práce se věnuje přechodu zákazníka z napěťové hladiny 22 kV na hladinu 110 kV. Opět student problematiku vzal v převážné většině z ekonomického pohledu, což je velmi důležité a je vidět, že přechod z 22 kV na 110 kV může být výhodné pro zákazníky se specifickými požadavky. V textu se občas vyskytují překlepy. Veličiny i jednotky jsou psány kurzívou. Na straně 59 se odvolává na kapitolu 4.3.2, která ale v práci není. Grafická kvalita práce je velmi dobrá, pouze umístění dlouhých tabulek provedl nevhodným způsobem – natočením celé strany. Práce s literaturou je dostatečná, ovšem je pouze ze zdrojů česko-slovenských. Pokud by autor využil i zahraniční zdroje, práce by možná byla více konfrontována s jinými zkušenostmi. Nicméně student konzultoval výsledky s firmami, zabývající se problematikou transformátorů. Práce je kompletním posouzením transformátorů z hlediska technické, ale hlavně ekonomické životnosti. Oceňuji zejména studentovy výpočty a orientaci v ekonomické problematice, která není standardně probírána v rámci výuky. Doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A – 91 bodů.
eVSKP id 102574