HANUŠ, R. Pokročilé řízení stejnosměrného třífázového motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Diplomant v této práci částečně navazuje na téma své bakalářské práce, které ale významně pozměnil a rozšířil. Z hlediska zadání je téma bezezbytku splněno a bylo dosaženo požadovaných cílů a parametrů celého zařízení. Dále je nutné zmínit, že student pracoval samostatně, na konzultace docházel připraven a s řadou inovativních řešení. Jeho znalosti jsou nadprůměrné, což se mu podařilo zúročit ve velmi kvalitní práci. Práce je po formální stránce dobře a přehledně zpracovaná, má logickou strukturu a jasně oddělenou teorii od samotného řešení. Proto navrhuji hodnocení A.
Pro úspěšné vyřešení zadaného úkolu, odborně i časově náročného, bylo nutné zvládnout problematiku z několika odlišných oborů a také dokonale porozumět vlastnostem elektronicky řízených elektromotorů a fyzikálním mechanismům spojeným s kinetikou jezdce. Zde byly bezpochyby velkou výhodou praktické zkušenosti získané při řešení autorovy bakalářské prtáce. Text předložené diplomové práce má 58 číslovaných stran včetně přílohy. V příloze jsou na čtyřech stranách schémata výkonové části, schémata řízení a dokumentace plošných spojů. Členění kapitol v práci je logické a grafické provedené práce je pečlivé. V seznamu literatury je 18 pramenů, které jsou citovány především v úvodních kapitolách. V prvních třech kapitolách jsou zhodnocena dostupná řešení regulace pohonů pro jednokolová vozítka, jsou zde probrány základní vlastnosti elektronicky řízených motorů, je popsáno chování těchto motorů v modelových situacích a jsou podrobně vysvětleny metody jejich řízení. Těžiště práce je v kapitolách " 4 NÁVRH ELEKTRONICKÉHO ZAPOJENÍ" a "5 PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ" , ve kterých je ucelený popis regulátoru a jeho programového vybavení od dílčích kroků až po nastavování parametrů na hotovém zařízení. V některých částech je popis řešené problematiky poměrné stručný a vzorce použité při výpočtu nejsou odvozovány. Je však nutné uvážit, že rozsah práce je omezený a že se takto podařilo shrnout celou problematiku velmi úsporým způsobem. Mám připomínky pouze k formální stránce práce, chyby ani drobná opomenutí se zde prakticky nevyskytují. - Většina obrázků má jen velmi stručnou legendu a je třeba hledat podrobnosti v textu. - Dlouhé věty, které sdružují několik myšlenek, vyžadují velmi pozorné čtení. - Do kvalifikační práce v technickém oboru, jakou je také diplomová práce, se některé použité slovní obraty nehodí (.. jeden a ten stejný rys, ... popsanou tamtéž .... ) . Výše zmíněné nedostatky celkovou úroveň posuzované diplomové práce nesnižují. Získané poznatky budou bezpochyby přínosem pro technické know-how autora a přeneseně také pro ústav mikroelektroniky, na kterém práce vznikla. Zadání bylo v plném rozsahu splněno. Diplomovou práci pana Radka Hanuše doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 126943