KREJČÍ, J. Retrofit/digitální řízení CNC manuální vrtačkofrézky BF20L [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Úkolem studenta v bakalářské práci byla konverze klasické manuální tříosé frézky na CNC frézku. Student měl za úkol nastudovat a vyhledat možnosti osazení frézky řízenými pohony všech os a dále navrhnout koncepci řídicího systému. Na základě výběru a po dohodě s vedoucím práce měl student zrealizovat přestavbu na numericky řízenou frézku včetně akceptace G kódu. V poslední části měl student otestovat funkčnost frézky a demonstrovat ji. Na počátku práce student provedl internetový a literární průzkum. Nastudoval konstrukci stávající frézky. Po dohodě s vedoucím práce byl zajištěn upgrade kit pro tři osy této frézky s krokovými motory. Dále student nastudoval možnosti řízení a navrhnul řídicí rozvaděč. Pro účely řízení byl využit řídicí systém Backhoff, který obsahuje karty řízení os s krokovými motory a knihovnu CNC řízení. V poslední řadě student modernizovanou frézku oživil a otestoval. Na této frézce provedl demonstrační obrábění. Student pracoval samostatně a cílevědomě. Využíval konzultací vedoucího práce jen v nezbytné míře a splnil v rámci bakalářské práce všechny body zadání. Realizace je funkční. Práci student hodnotím kladně a doporučuji ji k obhajobě.
Pan Krejčí měl za úkol provést retrofit vrtačko-frézky, tedy implementovat do tohoto CNC řízení. Autor úspěšně dosáhl cíle, o čemž svědčí ukázka vyfrézovaného testovacího obrobku v poslední části práce. Odborně je práce na dobré úrovni, o čemž svědčí i adekvátní počet relevantních citací. Z hlediska rešerše se autor omezil pouze na popis funkce krokového motoru a na popis samotné vrtačko-frézky. Dále popisuje aplikaci, ve které vytvořil softwarové vybavení a poněkud rozsáhle popisuje PLC programovací jazyky. Také zevrubně popisuje příkazy pro CNC řízení. Zde bych uvítal rešerši možných variant retrofitu vrtačko-frézky a rešerši vhodných nástrojů s následným srovnáním. Při popisu prostředí TwinCAT bych uvítal výpis funkcí z knihoven, které autor používal. Z formálního hlediska bych vytknul mnohdy nepřiměřeně velké rozestupy mezi odstavci, některé nečitelné obrázky, překlepy a také bych uvítal diagram stavového automatu, který autor implementoval. Také mě zarazily např. tvrzení, že PC nedokáže pojmout celý NC program a že jádro Windows je sdíleno s jádrem TwinCAT na 80%. Celkově hodnotím práci jako zdařilou. Doporučuji k obhajobě a navrhuji C (78b).
eVSKP id 119246