FEDRA, V. Spektroskopie laserem buzeného plazmatu jako technika pro prvkovou analýzu měkkých biologických tkání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce se zabývá optimalizací parametrů metody LIBS pro diagnostiku měkkých tkání. Studovanými parametry byla vlnová délka a energie pulzu laseru, doba zpoždění sběru signálu a okolní atmosféra (laboratorní podmínky nebo argon). Jako modelová tkáň byla zvolena myší játra. Při vyhodnocení přesnosti a citlivosti měření byly porovnávány velikosti a hloubky ablačních kráterů po zásahu laserem, ale především poměr intenzity spektrální čáry vápníku (Ca II 393,37 nm) ku šumu, tzv. SNR, a jeho směrodatné odchylky. Při řešení své práce prokázal student vysokou míru samostatnosti, a to jak při teoretickém zpracování rešerše zaměřené na danou diagnostickou metodu, tak na její aplikaci pro analýzu měkkých tkání. V rámci experimentální části práce realizoval ucelený soubor měření, jehož výsledky pravidelně konzultoval a vyhodnocoval. Vlastní práce je psaná srozumitelně s logickým členěním a vysokou úrovní jazykového zpracování. Výsledky jsou zpracovány pečlivě a jsou prezentovány formou tabulek, grafů a tzv. heatmaps. Současně jsou diskutovány s ohledem na jednotlivé experimentální parametry. Závěry jsou jasně formulovány jako přehled optimálních parametrů pro jednotlivá nastavení metody v souhrnné tabulce. Práce tak představuje přínosná data pro využití metody LIBS při analýze měkkých biologických tkání. Cíle této bakalářské práce byly splněny a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Holub, Daniel

Práce V. Fedry je zaměřena na optimalizaci parametrů pro měření měkkých tkání metodou LIBS. Úvod obsahuje všechny potřebné informace jak k použité metodě, tak k současnému stavu této problematiky. Teoretický úvod popisuje hlavně rozdělení spektroskopických metod a použitou metodu LIBS. Popis současného stavu dané problematiky obsahuje komentář ke všem hlavním zdrojům z minulých let zabývajících se aplikací LIBS na měkké tkáně a optimalizaci těchto parametrů. Celkově obsahuje teoretický úvod a rešerše několik nepřesností a nešťastných formulací, které mohou LIBS neznalého čtenáře zmást. Teoretický úvod ale dobře uvádí experimentální část BP. Hlavní část práce obsahuje rozsáhlý soubor měření za účelem optimalizace nastavení sestavy LIBS pro měření měkkých tkání. Velkou přidanou hodnotou práce je použití reálných biologických vzorků získaných ve spolupráci s AVČR. Vybrané optimalizované parametry jsou vzhledem k měření LIBS zvoleny vhodně, ale celkový rozsah experimentu je zjevný až z diskutovaných výsledků. Vzhledem k tématu práce je mírným nedostatkem chybějící interpretace výsledků ve formě spekter, nicméně výsledky jsou vhodně komentovány a optimalizovaná nastavení jsou pečlivě popsána. Celkově hodnotím práci velice kladně hlavně s ohledem na nadstandartní počet měření na reálných vzorcích.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156162