PODEŠVA, A. Použití běžného odstředivého čerpadla jako turbíny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Habán, Vladimír

Předložené diplomová práce pojednává použití běžných odstředivých čerpadel v turbínovém režimu. V diplomové práci je rozsáhlá literární rešerše běžných čerpadle, základních rovnic popisující turbinovou a čerpadlovou charakteristiku odstředivého čerpadla. Velice zajímavá je část týkající se přepočtu známé čerpadlové charakteristiky do turbinového provozního režimu. Regulace je demonstrována na příkladu čerpadla v turbinovém režimu kde byl volen konstantní spád a byly nastavovány různé průtoky. Pro řešení zvolil student styčníkovou metodu řešení soustavy nelineárních rovnic ztrát v jednotlivých potrubí. Diplomant pracoval samostatně, pravidelně se zúčastňoval online konzultaci diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Franc, Zdeněk

Diplomant zpracoval práci na téma použití běžného odstředivého čerpadla jako turbíny. Zadáním diplomové práce bylo toto téma rozčleněno do třech oblastí: literární rešerše, matematický popis čerpadla/turbíny pomocí Eulerovy rovnice a matematický model regulace čerpadla v turbínovém režimu. Při zpracování rešerše diplomat prošel velký počet zdrojů, výsledky rešerše jsou zpracovány přehledně a vybrané informace se velmi vhodně vztahují k tématu diplomové práce. Z hlediska praktických návazností je důležitá zejména kapitola o přepočtu charakteristik z čerpadlového na turbínový režim pro identický stroj. Odvození Bernoulliho rovnice (i pro rotující kanál) a Eulerovy čerpadlové a turbínové rovnice je provedeno přehledně a správně. Z průvodního textu vyplývá, že diplomant se v problematice dobře orientuje. Poslední část práce se zabývá matematickým modelem regulace. Diplomat uvažuje regulaci škrcením v hlavní větvi turbíny, škrcením v obtokové větvi turbíny a regulaci změnou otáček pomocí frekvenčního měniče. Porovnání výsledků modelování poskytuje očekávané výsledky. Provozní bod čerpadla v turbínovém režimu lze změnou otáček regulovat pouze v minimálním rozsahu a pro praktickou regulaci je potřeba využít ztrátovou regulaci. Stanovení pracovních bodů turbíny diplomant provedl na zjednodušeném modelu hydraulického obvodu. Jedná se v podstatě o výpočet ustáleného stavu obvodu se třemi okrajovými podmínkami, třemi větvemi a jedním uzlem. K uvedenému modelu nám výhradu v tom smyslu, že model je vytvořen striktně jednoúčelově, má velmi omezená vstupní data (např. nelze počítat s délkovými ztrátami v přivaděči) a z omezeného popisu usuzuji i na nízký uživatelský komfort. Je to škoda, protože na tuto práci budou velice pravděpodobně navazovat další vývojové a praktické aktivity. Přes uvedený nedostatek práce splnila zadání a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 133020