CALÁBEK, T. Simulace komunikace standardu IEC 60870 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student v teoretické části práce detailně a přehledně popisuje standart IEC 60870 a podobné energetické komunikační protokoly. V praktické části práce student navrhnul a realizoval simulátor komunikace protokolů IEC 60870-5-101 a IEC 60870-5-104, včetně přehledného uživatelného rozhraní. Bakalářská práce je rozdělena do jednotlivých kapitol logicky a přehledně. Samotné zpracování je na vysoké úrovni. Práce se svými 79 stranami odpovídá nadprůměrné bakalářské práci. Co se týče gramatických, typografických či jiných formálních chyb, ty se v práci objevují pouze ojediněle. Nedostatek vidím při práci s odbornou literaturou. Student při zpracování využil menší množství zdrojů (21), kde jsou ovšem zastoupeny převážně technické dokumenty analyzovaných protokolů. Výsledek práce bude využit v rámci budoucího testování energetických zařízení. Malý nedostatek vidím v množství implementovaných protokolů (pouze 2). Při vypracování práce byl student aktivní a pravidelně konzultoval dosažené výsledky, vzniklé problémy, či případné nejasnosti. Kladně hodnotím i prezentaci výsledků práce na konferenci EEICT 2024. Zadání práce považuji za splněné a navrhuji hodnocení B/86 bodů.
Student v rámci bakalářské práce provedl vytvoření testeru s využitím protokolů IEC 60870, který je v praxi použitelný a jeho ovládání je založeno na vytvoření konfiguračních souborů v grafickém rozhraní, a následné využití těchto souborů v jednotlivých testovacích konzolových aplikacích. Bakalářská práce je rozdělena do jednotlivých kapitol logicky a přehledně. Samotné zpracování je na vysoké úrovni. V práci se vyskytují ojediněle drobné gramatické, či typografické chyby. Po formální stránce mám malou výtku k přílišnému využívání výpisů kódů, kterých je v práci použito 37 a k většímu množství obrázků obsahujících zachycenou komunikaci. Rovněž zmíněné výpisy nepoužívají jednotné formátovaní (např. výpis 3.9, 3.12, 3.13), a jejich vysoký počet mírně ubírá na celkové čtivosti a přehlednosti práce. Výpisy kódu je vhodné používat pouze pro klíčové funkce, které jsou něčím unikátní. Práce se svými 79 stranami odpovídá nadprůměrné bakalářské práci. Student při zpracování využil menší počet zdrojů (21), ale vesměs se jedná o odbornou literaturu. Samotné citace však neodpovídají přesně normě ČSN ISO-690:2022. I přes vše výše uvedené shledávám výsledek práce jako velice povedený a využitelný v rámci budoucího testování energetických a průmyslových zařízení. Zadání práce považuji za splněné a navrhuji hodnocení A/90.
eVSKP id 159120