BLECHA, M. Posouzení využití technologie 3D tisku v průmyslu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Autor předložené bakalářské práce řešil problematiku posouzení využití technologie 3D tisku v průmyslu. Práce je kromě úvodu a závěru rozdělena do osmi samostatných částí. V teoretické části se student zabýval 3D tiskem a jeho využitím v průmyslu, jednotlivými technologiemi a materiály 3D tisku. Velice přínosné jsou zpracované poznatky ze zahraničních vědeckých studií věnovaných stárnutí polymerů a jejich degradace, na které v experimentální části student navázal a posunul tak současné vědecké poznání v řešené oblasti. V experimentální části se podařilo dosáhnout cenných výsledků. V některých případech se však vyskytují poznatky, které bylo vhodnější zařadit do teoretické části práce. Také zpracování výsledků v tabulkách mohlo být přehlednější. V závěru práce student zpracoval případovou studii na návrh madla pro vozidlo Iveco včetně výkresové dokumentace a simulací zatěžování madla vozidla. Zpracování této části práce je na velmi dobré úrovni. V průběhu zpracování bakalářské práce student vynikal svojí samostatností a snahou řešit dílčí otázky, které se objevily v průběhu řešení práce. Všechny požadavky kladené na zpracování bakalářské práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 98 bodů.
Student měl za úkol v první části své práce se seznámit a pochopit funkci 3D tiskových technologií a popsat jejich funkce. Dále měl popsat materiály, které se pro 3D tisk dají využít a pochopit chemické složení těchto materiálů. Tuto rešeršní část hodnotím velice pozitivně, protože student nejel popsal takřka bezchybně 3D tiskové technologie, ale taktéž u materiálů se ponořil hluboko, aby popsal i chemickou stránku těchto materiálů. Z této části je patrné, že student dané problematice velmi dobře rozumí. Dále se práce věnuje vlivu vody a vlhkosti na dané materiály. V této části student zkoumá, jak by se dané materiály měly chovat, tak aby v praktické části lépe pochopil a vyhodnotil své výsledky. Zvlášť dobře hodnotím snahu studenta podkládat a srovnávat informace s vědeckými publikacemi, což nebývá u bakalářských prací zvykem. Dále se student věnuje i jiným problémům a vlivům na polymerní materiály, kde se snaží popsat vše co může ovlivnit vlastnosti daných materiálů. V praktické části student dobře čerpá znalosti z rešeršní části, a to hned v kapitole pět mechanické zkoušky. Tato kapitola je přehledná a čtivá a lze pozorovat, že student nevytvořil jen bezhlavou rešerši, ale dal si záležet, aby měla práce hlavu a patu. U této části bych jen vytkl použití a nedůkladné popsání obrázku grafu deformační křivky. Experimentální část začíná výrobou zkušebních těles, kde student popisuje výrobu. Bohužel v této části mi chybí větší popis parametrů tisku a dalších náležitostí ke skladovaní a procesu mezi výrobou a mechanickými zkouškami. Dále mi tato část občas přijde až příliš překombinovaná a čtenář ztrácí přehled co se zrovna řeší a co chce autor zdůraznit. Dále autor popisuje proces a funkce klimatické komory, kde jsou popsány všechny náležitosti. Tato část je taktéž velmi zdařilá, jen bych vytkl nedostatek u obrázku 6.4. kdy student zvolil orientaci na šířku, což je pro umístění v textu nevhodné. V poslední části jsou vyhodnocovány data z mechanických zkoušek. Tato část je na práci nejzajímavější a lze pozorovat, že jí student věnoval velkou pozornost. Všechna měření jsou velmi dobře popsána a vyhodnocena. Práce tímto splňuje všechny kritéria, která byla stanovena před začátkem práce. Jako velké plus bych ještě dodal případovou studii pro reálné využití. Díky všem těmto skutečnostem hodnotím práci velmi pozitivně a dávám jí bodové hodnocení 91b. a známku A.
eVSKP id 151572