SLÁMA, P. Řízení robotické ruky pomocí virtuální reality [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Bakalářská práce pana Slámy, na téma Řízení robotické ruky pomocí virtuální reality, se zabývá řízením modelu lidské ruky z projektu InMoov pomocí ovladače virtuální reality. V prvních kapitolách práce nás student seznamuje s protetikou a projektem InMoov, z jehož derivátu je odvozeno i řešení praktické části. Je škoda, že zde student neprovedl nějaké cenové srovnání protetické náhrady vytvořené konvenční technologií a technologií 3D tisku. Dále nás studen stručně seznamuje s projektem InMoov a přechází k 3D tisku, používanými materiály, principem řízením servo-pohonů a praktické části. V praktické části provedl student návrh shieldu pro platformu arduino nano, kterou k řešení nejprve použil. Nicméně pro budoucí rozšíření modelu použití bylo přestoupeno na platformu arduino mega. Dále student popisuje konstrukci a propojení elektroniky a následné naprogramování a oživení modelu a problematiku napájení modelu. V závěru pak provádí zhodnocení celé práce i z ekonomické stránky. Práce je psána po grafické i textové stránce přehledně a srozumitelně. Některé statě by si však zasloužily lepší a exaktnější popis. K řešení práce přistoupil pan Sláma poněkud svérázněji, student konzultace zezačátku moc nevyužíval a intenzita jeho práce exponenciálně rostla s blížícím se koncem semestru a termínem odevzdání práce. Lze konstatovat, že student zadání splnil a doporučuji jeho práci k obhajobě se známkou C.
Pan Sláma svoji bakalářskou práci na téma Řízení robotické ruky pomocí virtuální reality vypracoval v rozsahu 40 stran a rozdělil ji do 8 hlavních kapitol. V úvodu práce student nastiňuje vizi využití 3D tisku pro výrobu protetických náhrad, dále navazuje popisem open sourceového projektu InMoov. Předkládaná práce se detailněji zaměřuje na protetickou náhradu ruky z tohoto projektu. Práce se zaměřuje na problematiku 3D tisku, ovládání robota InMoov, až po samotné zapojení a ovládání robotické ruky pomocí Leap motion. K této bakalářské práci nemám žádné větší připomínky, po grafické stránce je velice pěkně upravena. Téma je zajímavé především proto, že se jedná o open sourcový projekt. Práci bych vytkl pouze to, že student pravděpodobně nevyužil šablonu pro tvorbu bakalářské práce od VUT a v některých případech tudíž došlo k drobným chybám v grafické úpravě. V některých případech je popisek obrázku zarovnán na střed, v jiných případech je zarovnán vlevo. V práci bych také uvítal rešerši toho, jak se vyrábí protetické náhrady konvenční technologií nebo porovnání z jinými typy protéz vytvořených pomocí 3D tisku. Zadání bylo splněno, dle výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 102852