ZACH, P. Řídicí blok pro audio modulární systém Euroracku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Ve své diplomové práci se student Pavel Zach věnuje návrhu a realizaci řídicího bloku pro modulární audiosystém, který musí být kompatibilní se systémem EURORACK. Navržené zařízení je schopno generovat vybrané tvary průběhů o zadaném kmitočtu a amplitudě. Rovněž realizuje syntézu uvedených signálů. Ovládacím prostředkem tohoto systému je počítač, analogové rozhraní, nebo elektronické zařízení s MIDI výstupem, například elektronické klávesy. Téma uvedené práce si student přinesl sám, pro rozšíření portfolia vlastních zařízení. Jelikož práce v oblasti audio systémů patří ke studentovým zájmům, byl zde předpoklad vysokého stupně motivace pro zdárné dokončení díla. A opravdu, student pracoval velmi pečlivě, trpělivě a na konzultace docházel ve velké míře. Vždy hledal a nelezl nejvhodnější řešení a byl schopen odborné diskuse nad jakýmkoliv problémem, který vždy vytane při řešení takto komplexního díla. Během celé doby návrhu uvedeného zařízení měl dobře a efektivně nastavený časový plán, takže zařízení včas dokončil, a navíc zbyla poměrně velká porce času na závěrečné testování a ověření činnosti zkušebním provozem. Zbylo také dostatek času na tvorbu textové části diplomové práce. Ta je dobře strukturovaná a hierarchicky vhodně stavěná, bez nějakých patrných formálních, či odborných prohřešků. Díky tomu, že celé zařízení je plně funkční, navíc poměrně dobře otestováno a také díky poněkud sice úspornému, ale velmi efektivnímu a velmi odpovědnému přístupu studenta k řešení všech dílčích problémů a v neposlední řadě díky poměrně náročnému návrhu zařízení, hodnotím tuto práci jako výbornou.
Úkolem vyplývajícím ze zadání bylo navrhnout a vytvořit řídicí systém pro modulární audiosystém sestávající z generátorů signálů, USB rozhraní pro ovládání a interface přenosového standardu MIDI (Musical Instrument Digital Interface) umožňující komunikaci s elektronickými hudebními nástroji. V úvodu práce se diplomant snaží uvést svou práci do kontextu, popsat tvorbu zvuku elektronickou cestou. Nejsem si jistý, zda se to plně podařilo. První kapitola práce se věnuje teoretickému úvodu. Začíná rozborem fyzikálních vlastností zvuku, pohled na zvukovou syntézu pak poskytuje Obrázek 1. 2. a podkapitola 1. 2. Zadání bylo splněno, řídicí blok byl navržen a zrealizován, zařízení oživeno. Blokové schéma je na obrázku 2.1 na straně 37 a zachycuje zeleně podbarvený „Řídicí blok pro audio modulární systém Eurorack“. V blokovém schématu se vyskytuje zkratka „VCF“, „VCA“ a je ponecháno na čtenáři, aby si význam dohledával. Navrhovaný řídicí blok je v detailu zachycen na obrázku 2.2, popis v souvislostech lze ovšem nalézt až v závěrečné kapitole (s. 86). Související konkretizace toho, které konkrétní cíle a omezení navrhovaný řídicí systém sleduje a čeho mělo být dosaženo, by nebylo na škodu.
eVSKP id 152485