BÜRGER, D. Konvertor pro příjem digitálních družicových snímků v pásmu L [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student dostal za úkol vytvořit konvertor pro příjem meteorologických snímků s vysokým rozlišením na frekvenci 1,7 GHz. Na úvod jsou v práci popsány systémy pro distribuci meteorologických snímků, dále jsou pak stručně popsány vybrané koncepce konvertorů, z nichž je vybrán jednoduše vyvážený diodový směšovač s hybridním členem a Colpittsovým oscilátorem. Další kapitoly popisují teorii aplikovanou v praktické realizaci jednotlivých částí konvertoru. Větší množství neodborných obratů a částí popisujících jednoduché souvislosti svědčí o menším přehledu autora v dané problematice obecně. Zadání práce nebylo úplně splněno, nicméně vznikl funkční prototyp, který byl úspěšně oživen a proměřen a umožnil tak identifikaci chyb v prvotním návrhu a jejich odstranění v návrhu druhém. Student v letním semestru pracoval neustále, a s větším nasazením k jeho konci, kdy se začal potýkat s nedostatkem času. Nelze tedy nevytknout podcenění obtížnosti zadání a nedostatečnou teoretickou přípravu, nepochybuji ovšem o tom, že při realizaci student nabyl mnoho cenných zkušeností. Po formální stránce práce obsahuje větší množství překlepů a gramatických chyb a některé nesrozumitelné formulace. Obrázky jsou většinou dobře čitelné, jen u některých chybí reference v textu. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D, 63 bodů.
Student se v této práci zabýval návrhem konvertoru pro příjem digitálních družicových snímků v pásmu L. Prostudoval koncepci down-konvertorů na kmitočtu 1,7GHz do pásma 145MHz. Vytvořil koncepci směšovače s vstupním a výstupním filtrem a navrhl lokální oscilátor. Svůj návrh ověřil simulacemi a následnou realizací. Zadání není zcela splněno. V předložené práci je mnoho nepřesností, překlepů a zavádějících formulacích. V úvodní části postrádám teoretický rozbor výkonové bilance pro takový spoj a vypočet očekávaných vstupních úrovní na RF vstupu filtru down-konvertoru. Dále zde chybí systematický návrh, výpočet očekávaných úrovní v blokovém schématu. Dále postrádám diskuzi nad ztrátami nebo zisky na jednotlivých blocích. Návrh a simulace pro jednotlivé bloky jsou provedeny v Ansoft Designer. Měření navržených bloků se liší od simulací a výsledky jsou diskutovaný, ale ne vždy souhlasím s vlivem parazitních kapacit. Rozdíly mezi substráty FR4 a DiClad 870 nejsou prezentovány, to považuji za nedostatek. V předložené práci chybí návrh a realizace stabilizace kmitočtu LO pomocí smyčky fázového závěsu. Fotografie v příloze práce s označením A.26 zobrazuje realizaci down-konvertoru. Spojení jednotlivých bloků se mi jeví velmi nešťastné a zásadně ovlivňuje funkci celého zařízení.
eVSKP id 102201