CHRÁSTEK, J. Aktualizace laboratorních úloh do předmětu Analýza signálů a soustav [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajsa, Ondřej

Student měl ve své práci realizovat laboratorní přípravek pro předmět BPC-ASI a to antialiasingový filtr a přípravek s aktivními filtry (HP, DP, PP, PZ). Student si problematiku nastudoval a navrhl zapojení antialiasingového filtru a integrovanými obvody MAX740x, které realizují aktivní filtr 8, řádu s eliptickou a Besselovou aproximací. Pro realizaci druhého přípravku využil obvody NE5532. Volba kmitočtových charakteristik pak probíhá pomocí rotačního přepínače a digitálních spínačů. Analogové části byly odsimulovány, přepínací část byla testována na nepájivém poli. Byly navrženy desky plošných spojů. Navržené přípravky jsou z hlediska ovládání stejné, jako starší přípravky, nebylo tedy potřeba aktualizovat návody k úloze. Student se práci intenzivně věnoval zejména poslední měsíc, v práci díky tomu chybí testování, které se z časových důvodů nestihlo. I přesto pokládám zadání za splněné. Z formálního hlediska je práci jako uspokojivou, obsahuje četné tyopografické i pravopisné chyby. Z výše uvedeného práci hodnotím D/65

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Liska, Matej

Cílem této práce bylo aktualizovat přípravky a laboratorní úlohy do předmětu Analýza signálů a soustav. Konkrétně se mělo jednat o návrh a realizaci: 1) antialiasingového filtru; 2) přípravku s aktivními filtry (HP, DP, PP, PZ). Z hlediska formátu práce se pravděpodobně nejedná o šablonu VUT FEKT. Obrázky práce nejsou vždy čitelné a jednotně popsané - např. obr. 4.15. Vzorce v práci jsou vloženy do ostatního textu práce, v kterém tím zanikají, nejsou číslovány a taktéž některé postrádají citace. Velikost textu v tabulkách není jednotná a neshoduje se s ostatním textem práce, je menší. Obsahově student v prvé kapitole - Teoretický úvod velice stručně popisuje strukturu práce, úvod ale postrádá veškeré informace o problematice, které se tato práce věnuje. Sekce práce 2.1 a 4.5 jsou úplně prázdné. Kapitola 3. vysvětluje aliasing avšak bez jediné matematické interpretace. Student v praktické části práce popisuje návrh antialiasingového filtru pomocí čipů MAX7400 a MAX7401, kterých mezní kmitočet nastavuje externími kondenzátory, jejichž hodnoty počítá. Student navrhuje a simuluje aktivní filtry HP, DP, PP a PZ pomocí nástrojů FilterPro a OrCAD Capture CIS, ze kterých pak volí jednotlivé hodnoty součástek. V poslední části student svůj návrh kompletuje a realizuje na nepájivém poli, ze kterého vytváří návrh DPS avšak jen ve formě 3D modelu. Samotný text práce neobsahuje přílohu a celkové schéma zapojení či návrh DPS jsou uloženy až do externího souboru, tímto práce nepůsobí celistvě, ale spíš sepsaná velice rychle bez kontroly obsahu. Celkově je text těžce čitelný, obsahuje nesprávné matematické znaménka, typografické i pravopisné chyby. Práce obsahuje poměrně málo zdrojů literatury.

Navrhovaná známka
D
Body
63

Otázky

eVSKP id 159272