MACKŮ, D. Teorie a praxe vyhledávání poruch na kabelových vedeních VN v DS E.ON [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Orságová, Jaroslava

Předložená diplomová práce se zabývá poruchami na kabelových vedeních vysokého napětí v distribučních sítích. V úplném úvodu práce autorka popisuje používané typy kabelů a nejčastější typy poruch vyskytujících se na kabelových úsecích, v další části je rozebrán princip lokalizace poruchy lokátorem. Zásadní slabinou teoretického úvodu je nedostatečné odkazování na použité zdroje, výtku lze mít i k práci s jednotlivými veličinami, kdy mnoho z nich není řádně popsáno, opatřeno jednotkou ani zastoupeno v seznamu symbolů a zkratek. V kapitole 3.1.2 autorka popisuje výpočet vzdálenosti poruchy za využitím měřené a v ochraně udané reaktance. Už zde by mělo být uvedeno, zda se jedná o primární či sekundární hodnoty a v jakém jsou poměru i když je to diskutováno později u jednotlivých praktických výpočtů. I v dalších částech práce se text potýká s problémem nedostatečného odkazování na příslušné reference, citovány jsou takřka výhradně obrázky a tabulky. Nicméně ani všechny obrázky uvedené v práci nejsou v textu citovány a není tedy jasné, proč jsou v práci uvedeny. Praktická část zabývající se lokalizací poruch je provedena přehledně a srozumitelně, autorka se snaží jednotlivé kroky výpočtu jasně vysvětlit, což se jí daří. Otázkou zůstává, zda je nutné provádět takto detailní rozbor pro všechny počítané poruchy, neboť základní postup výpočtu se ve většině případů nijak neliší. U některých poruch by zcela postačilo nasměrovat čtenáře na již dříve popisovaný výpočet a uvést pouze několik finálních výsledků, což by přispělo k lepší přehlednosti práce. U kapitoly 6 opět postrádám nějaký odkaz na použité zdroje, i když je zcela jasné, že uvedené informace nejsou původní. Lze pouze předpokládat, že údaje o počtu poruch v distribučních sítích na jižní Moravě pocházejí z interních zdrojů společnosti E.ON. Graf na Obr. 6-2 je dle mého názoru poněkud nevhodně koncipován, zastoupení jednotlivých poruch v celkovém počtu je daleko lépe zobrazeno na Obr. 6-3. Podobným stylem mohl být klidně zpracován i Obr. 6-2. Poměrně nevhodně působí i jednotka „ks“, která je v grafech přiřazena veličině „Množství poruch“. Celkově ale práce působí přehledně a uceleně, text obsahuje spíše menší množství gramatických a stylistických chyb a většinu dílčích výsledků autorka uspokojivě diskutuje. Práce splňuje hlavní body a zadání a lze ji doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Holub, Martin

Cílem diplomové práce „Teorie a praxe vyhledávání poruch na kabelových vedeních VN v DS E.ON“ bylo porovnat přesnost teoretické a praktické metody lokalizace poruch na kabelových vedeních vysokého napětí a navrhnout možnosti k přesnější a rychlejší lokalizaci poruchových míst na kabelovém vedení. V úvodní kapitole práce pojednává o kabelových vedeních používaných na hladině vysokého napětí. Jsou zde popsány jednotlivé typy kabelů, kabelové příslušenství, možnosti uložení, druhy poruch a postupy oprav kabelů po poruchách. Dále kapitola pojednává o způsobu provozování kabelových vedení vysokého napětí v ČR. Další kapitola se zabývá teorií lokalizace poruch na kabelových vedeních v distribuční soustavě a definuje jak teoretickou, tak praktickou funkčnost lokátoru poruch, kterým se práce podrobně zabývá. V následující kapitole už jsou komplexně rozebrány jednotlivé metody a způsoby lokalizace poruch na kabelových vedeních. V páté kapitole jsou uvedeny nejčastější metody lokalizace poruch na kabelovém vedení společností E.ON a řeší se zde už samotné vybrané poruchy na kabelových vedeních v oblasti města Brna. V poslední kapitole je provedena analýza poruchovosti v letech 2017 až 2018. V závěru je jako přínos uveden návrh na změnu nastavení koeficientů lokátoru poruch, kdy by se pomocí analýz poruch na jednotlivých kabelových vedeních výpočtem tyto koeficienty zpřesňovaly. Toto by vedlo k přesnější a zároveň rychlejší lokalizaci poruchových míst na kabelovém vedení. Práce bude díky zjištěným poznatkům využita k zamyšlení se nad přesnějším nastavením koeficientu měrné reaktance v lokátoru poruch. Bylo například zjištěno, že při přítomnosti kabelů PILC v trase reaktance dosahuje nižších hodnot, než když kabely PILC v trase přítomné nejsou. Přímo v textu práce chybí odkazy na použitou literaturu. Odkazy na převzaté obrázky a tabulky jsou v pořádku. Veškerá použitá literatura je přehledně uvedena v kapitole „Použitá literatura“. Využití studijních pramenů odpovídá zvolenému tématu diplomové práce. Práce je strukturovaná přehledně a formálně na vysoké úrovni s minimem gramatických chyb. Zpracování diplomové práce v plném rozsahu odpovídá jejímu zadání. K práci nemám dalších připomínek. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 119195