ĎURKA, A. Zesilovače zvukových signálů pracující ve třídě D a jejich optimalizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student byl při řešení práce málo aktivní, špatně si rozvrhnul čas na řešení a zadání splnil jen v omezeném rozsahu. Rozsah práce je poměrně stručný, mnoho obrázků, především schémat a grafů, je nekvalitních. Literatura je citována méně, než by bylo třeba. Konzultace probíhaly v dostatečné míře jen ke konci semestru. Není provedena optimalizace zesilovače s ohledem na různé parametry. Výsledky simulací a měření jsou popsány nevhodně či nedostatečně, není zpracována laboratorní úloha a vzorový protokol k ní. Kladně hodnotím praktickou realizaci a testování přípravku, který bude použitelný při laboratorní výuce.
Dle zadání diplomové práce měl být jejím výsledkem laboratorní přípravek pro měření vlastností diskrétního koncového zesilovače třídy D včetně připravené laboratorní úlohy. Výsledkem práce je prototypové řešení tohoto zesilovače, které využívá integrovaný budič výstupních tranzistorů. Teoretický rozbor klíčových částí zesilovače třídy D je velmi stručný a nedostatečný vzhledem k tomu, že mělo dojít k návrhu diskrétního řešení tohoto zesilovače, text je na úrovni ještě horší, než je typické pro populární literaturu, např. není vůbec popsána problematika buzení spínacích výstupních tranzistorů ani návrh výstupního filtru a dalších klíčových částí, v celé práci se vyskytují pouze dva elementární matematické zápisy, které definují přenos invertujícího zesilovače s OZ a kmitočet generátoru signálu s OZ, což hodnotím jako naprosto nepřijatelné a nedostatečné. Schémata zapojení jsou vložena do textu ve formě bitmap, nejsou provedeny dle jednotné normy nejen použitými schematickými značkami, ale ani způsobem značení stejných typů prvků. V praktické části jsou popsané pouze simulace částí zapojení bez jejich návrhu, působí to zkoušením hodnot prvků, dokud se tzv. netrefí, což není analytický přístup k řešení problému, není nikde deklarovaný postup výpočtu hodnot prvků zapojení. Student fakticky nenavrhoval diskrétní řešení zesilovače a měl v práci věnovat dostatečný prostor použitému integrovanému budiči koncových tranzistorů, v práci ale vlastnosti tohoto obvodu nejsou vůbec popsány. Práce není dobře členěna, v praktické části jsou převážnou náplní grafy simulací nebo průběhy měření, které měly být součástí spíše přílohy, v textu měly být uvedeny pouze klíčové výsledky jak simulací tak měření, není provedena žádná analýza provedených měření, která má být právě uvedena v této části práce. Zcela chybí měření, které se běžně u koncových zesilovačů provádí, aby mohly být posouzeny jejich vlastnosti, tedy správnost návrhu nebyla vůbec ověřena. Práce celkově působí jako nedokončená, vyrobený přípravek nepůsobí jako přípravek schopný skutečného nasazení ve výuce, je spíše na úrovni návrhu nějak funkčního prototypu, samotná laboratorní práce pak nebyla vypracována vůbec, zadání práce tedy nebylo zcela splněno. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou D/60.
eVSKP id 151163