RYTINA, M. Zkušební stanoviště pro palivové vstřikovací jednotky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Svída, David

Diplomová práce pana Matěje Rytiny se zabývá návrhem zkušebního stanoviště pro palivové vstřikovací jednotky. Zadání vyžadovalo, aby student pochopil princip a praktické provedení palivových vstřikovacích jednotek. Protože na začátku nebylo zcela jasné, jaké výsledky lze na zkušebním stanovišti očekávat, tak musel diplomant sestavit matematický model vstřikovací jednotky a konstrukci zkušebního stanoviště podle daných výsledků přizpůsobit. Student pracoval samostatně a využíval všech potřebných konzultací. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Beran, Martin

Diplomová práce pana Matěje Rytinu se zabývá návrhem testovacího stanoviště pro zkoušení vstřikovacích jednotek. První část práce se věnuje palivům používaných v zážehových a vznětových spalovacích motorech. Dále se student již věnuje potřebné rešerši vstřikovacích systému pro vznětové motory, jejichž důkladné pochopení principů funkce je nezbytné pro návrh celého zkušebního zařízení. Kapitola 3. poté mapuje současné možnosti testování a diagnostiky vstřikovacích jednotek vznětových motorů. Stěžejní částí celé práce je kapitola 4 a 5, kde na základě nabytých zkušeností provedl student konstrukční návrh testovacího stanoviště pro zadanou vstřikovací jednotku. Zde je potřeba ocenit důmyslné řešení s využitím a v podstatě rozšířením stávající stanice pro testování řadových čerpadel Motorpal, jenž je součástí laboratorních vybavení UADI. Výhoda tohoto řešení je využití kvalitního a výkonného pohonu včetně regulace otáček a taktéž robustní a tuhé lože stávající stanice. Zajisté jsou tak razantně sníženy náklady na celou realizaci tetovacího stanoviště. Stěžení části návrhu byl výpočet profilu vačky pro testovací zařízení, kde bylo hlavním požadavkem shodná realizace pohybu při stlačení vstřikovací jednotky jako na skutečném motoru, kde je vstřikovač ovládán vačkou přes vložené vahadlo. V poslední části práce student v rámci 1D simulačního programu ověřil funkčnost celé testovací soustavy a získal tak i potřebné parametry působících sil potřebné pro kontrolní pevnostní výpočty. Celá práce velmi přehledně a logicky uspořádána a student prokázal odborné schopnosti při řešení konkrétní zadané aplikace. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 117405