KOPECKÝ, J. Využití dynamické mechanické analýzy jakožto doplňkového modulu oscilační reometrie pro hydrogelové systémy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Smilek, Jiří

Bakalářská práce Jiřího Kopeckého (psaná v anglickém jazyce, za což chválím) se tematicky zaměřuje na využití dynamické mechanické analýzy (DMA) ke studiu hydrogelových systémů. Nutno podotknout, že se jedná o relativně novou techniku využívanou v rámci výzkumné skupiny BIOKOL ke studiu hydrogelů. Před studentem tedy stál nelehký úkol, a to seznámit se, ověřit použitelnost a následně zoptimalizovat postup měření dynamické mechanické analýzy pro hydrogelové systémy. Jiří Kopecký přistupoval k řešení tohoto nelehkého problému vždy s odhodláním a entuziasmem vzniklé problémy, kterých nebylo málo, vyřešit. Pravidelně výsledky a zároveň experimentální problémy konzultoval se svým školitelem a konzultantem. Na experimentální činnost se připravil studiem současného stavu řešené problematiky, o čemž svědčí kvalita rešeršní části. V navazující práci bych si jako vedoucí představoval malinko rozsáhlejší rešerši zaměřenou na problematiku DMA a hydrogelů, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o první studentovu práci podobného charakteru, lze studium literatury a využití poznatků z ní, hodnotit jako velmi dobře. V rámci své práce se Jiřímu Kopeckému povedlo zoptimalizovat techniku DMA a korelovat její výsledky s klasickou oscilační reometrií. Z hlediska množství vykonané práce a její kvality mohu Jiřího jenom chválit. Mírné nedostatky marginálního charakteru lze najít v interpretaci výsledků a jejich diskuzi. Ovšem věřím, že v navazující práci bude i tato část hodnocena výborně. Jiří Kopecký odvedl kus výborné práce. Věřím, že na ni naváže i při své diplomové práci a bude nadále rozvíjet techniku DMA ve studiu hydrogelových systémů. Celkově práci studenta hodnotím stupněm „A – výborně“ a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Využití poznatků z literatury B
Studium literatury a její zpracování B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Venerová, Tereza

Bakalářská práce Jiřího Kopeckého se zabývá optimalizací dynamické mechanické analýzy a jejím využití při experimentech charakterizujících různě síťované hydrogely. Cílem práce bylo optimalizovat tuto metodu, která dovoluje charakterizovat anizotropní materiály a zároveň porovnat její výsledky s klasickou oscilační smykovou reometrií. Práce je v rozsahu padesáti stran, z toho čtyřicet stran tvoří tělo textu bez formálních částí, čímž práce splňuje rozsahové podmínky pro VŠKP tohoto typu. Práce je psána v angličtině. Po formální stránce je práce přehledně členěna a čtivě psána, oceňuji anglickou formu. S vypětím všech sil jsem v práci našla jediný překlep (str.28 poslední řádek „mililitre“) a jeden spornější překlad, kdy na str.9 bych místo výrazu „block copolimeric hydrogel“ doporučila spíše výraz „block copolymer hydrogel“. Osobně bych pak v některých grafech na ose y uvítala spíše matematický formát popisku dat, ale to je čistě věc názoru. Podtrženo a sečteno hodnotím formální úroveň práce jako velmi vysokou. Teoretická část je přiměřeně dlouhá a obsáhlá, stejně jako část obsahující výsledky a diskuzi a práce tak působí vyrovnaným dojmem. Rešeršní část v délce čtyři a půl strany je založena na šesti článcích, z nichž polovina je z posledních pěti a polovina z posledních deseti let. Rešerše tak splňuje požadavek na aktuálnost. Mě osobně však mezi články chybí alespoň jeden zaměřující se právě na srovnání obou metod na hydrogelových nebo i jiných materiálech. Pokud zatím srovnávací článek na hydrogelových materiálech nebyl publikován, pak to jen dokresluje a podtrhuje unikátnost práce studenta. K využití literatury je ještě nutno dodat, že v teoretické části jsou čistě obecné informace velmi dobře doplňovány konkrétními příklady z literatury. Experimentální a diskuzní část považuji za silnou stránku práce, výsledky jsou přehledně prezentovány a podrobně diskutovány. Student uvádí i pokročilejší hypotézy, ale oceňuji, že si uvědomuje, že k jejich potvrzení by bylo potřeba další měření. Celkově je tak práce hodnotným základem pro další měření v této oblasti. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 148857