HOŠEK, V. Návrh bezpilotního letadla pro odchyt hmyzího aeroplanktonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvořák, Petr

Student si zvolil netradiční, náročné a zajímavé téma práce, jehož vznik sám inicioval. Práce reaguje na potřeby entomologů z katedry zoologie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Z výše uvedeného je zřejmá chvályhodná chuť studenta řešit složité praktické problémy za pomocí nekonvenčních moderních technologií. Student pracoval až na dvě obecné konzultace zcela samostatně. Práce je napsána v anglickém jazyce na 38 stranách textu doplněného ilustracemi. Velmi solidní jazyková úroveň kontrastuje se značným množstvím chyb, překlepů a nedokončených vět, které kazí celkový dojem. Grafické zpracování je nevyvážené: některé výstupy simulací jsou na vysoké úrovni, jiné grafy naopak nebyly adaptovány na začlěnění do textu. Celková úroveň a rozsah práce svědčí o intenzivním pracovním vypětí studenta těsně před jejím odevzdáním. Pravděpodobně z tohoto důvodu je prezentace dosažených výsledků velmi povrchní a dává vzniknout řadě pochybností. Autor se například obsáhle věnuje výběru vhodné odchytové sítě a provádí parametrickou analýzu dostupných modelů v různých provozních podmínkách. Vhodně analyzuje dopady na navrhovaný letoun, analyzuje potřebný výkon pohonné jednotky a hmotnost baterie. Nikde ovšem neuvádí velikost sítě, která byla finálně vybrána pro další práci. Aerodynamický výpočet je značně zjednodušený, vliv sítě na proudové pole není uvažován. Konstrukční návrh letounu je na úrovni prostých vizualizací. Pozitivní je naopak dobrá práce s cizojazyčnými literárními zdroji v textu. Autor také vhodně definuje požadavky na provoz a transportovatelnost platformy a obecně k řešení úkolu přistupuje systémově. Pracuje s řadou pokročilých nástrojů, prezentace celého pracovního postupu je ovšem podprůměrná, chybí okrajové podmínky vstupující do výpočtů či dílčí výsledky. Celkově lze konstatovat, že se jedná o zajímavou práci, která by si ovšem zasloužila důkladnější zpracování a zejména experimentální ověření navrženého prototypu. To jediné je schopné dát odpověď na otázku, zda je navržený koncept schopen plnit definované parametry. I přes výše uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Hájek, Tomáš

Předložená diplomová práce se zabývá návrhem bezpilotního letounu pro sběr vzorků hmyzu tzv. vzdušného planktonu. V první části autor představil historii odchytu hmyzu pohybujícího se v atmosféře. Neuvádí motivaci pro sběr vzorků ani bližší popis významu termínu vzdušný plankton. Následně stanovil požadavky na některé parametry letounu. Dopustil se několika nepřesností jako například v odstavci o legislativních limitech, nebo maximálního úhlu klonění podle kategorie letadel General Aviation která nikterak nesouvisí s bezpilotními prostředky. Dále autor diskuzí požadavků dospěl ke dvou plošnému uspořádání bez ocasních ploch s tlačným motorem. V této části chybí zejména podrobnější zdůvodnění rozhodnutí v jednotlivých fází návrhu. Při návrhu odchytové pasti provedl diplomant výpočtovou analýzu nejvhodnější sítě pro zvolný účel. U grafů srovnávající jednotlivé parametry zvolených materiálů chybí popisky. Není tedy možné výsledky analýzy ohodnotit ani zhodnotit správnost vyvozených závěrů. Poslední část se zabývá aerodynamickým a pevnostním návrhem letounu. I v těchto kapitolách se vyskytují neúplnosti a nepřesnosti. V aerodynamickém návrhu nezohledňuje vliv odchytového zařízení. Zjednodušení pevnostního výpočtu, kde křídla jsou brána jako pásnice nosníku považuji za nepřijatelné. Závěrem této části uvádí výsledky pevnostního výpočtu bez uvedení charakteristik jednotlivých prvků – použitý materiál, skladbu kompozitního materiálu, natožpak rozměry nosných prvků atp. Závěrem lze konstatovat že tento neobvyklý a zajímavý problém nebyl dobře zpracován, ačkoliv koncept řešení je dobrý. Diplomant téměř splnil pouze 3 z 5 zadaných cílů diplomové práce. Práce jako celek není ucelená, chaotická a nese velké množství nepřesností a nedokončených myšlenek. Odevzdanou práci považuji pouze za první krok v iteračním procesu, který nebyl dokončen, zřejmě z časových důvodů. Práce je psána anglickým jazykem, který je na dobré úrovni, avšak autor se nevyhnul gramatickým i četným pravopisným chybám.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry F
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 101585